Liszt Feri Repülőtér

A Liszt-frizurán 80 fölött sem változtatott.

Ha a Liszt-bicentenáriumnak csak annyi haszna lesz, hogy elfeledhetjük ezt az idétlen Ferihegyet, és helyetteminden repülővel érkezőnek elmondjuk: Liszt magyar, magyar, magyar volt, már megérte kétszáz évvel ezelőtt születni. Lehet vitatni tevékenységét, de így is egyértelműbb jelenség, mint (repülőtereknél maradva) Kennedy vagy de Gaulle.

S nem is az egy- vagy többértelműsége a meglepő, hanem a modernsége. Erkelnek eszében sem volt szerencsét próbálni a nagyvilágban, Chopin boldog volt, hogy otthonra lelt Franciaországban, Schumann számára elegendő volt Németország, de Liszt gyerekként nyakába vette a világot, és egész életében utazott Portugáliától Törökországig, Londontól Odeszszáig, élt Párizsban, Genfben, Rómában, Pesten, Weimarban. Európa tele van Liszt-emléktáblákkal, itt szállt meg, itt koncertezett, itt volt lakása. Hamar rájött, hogy marketingszempontból a jellegzetesség a legfontosabb, az ifjúkorában kialakított Liszt-frizurán 80 fölött sem változtatott, így azután szobrászok, festők, karikaturisták kedvence lett.

Rájött, hogy az utókorra csak akkor számíthat, ha fel tud hagyni az anyagilag és minden szempontból is kedvezőbb zongoravirtuozitással, és komponálni kezd. Megtanulta a mesterséget, nemcsak zongorára, de zenekarra és énekhangokra is tudott írni, három ütem alapján föl lehet ismerni a stílusát. Az ember beleszédül, ha arra gondol, kiket is kötött össze. Salieri-tanítványból lett Richard Strauss és Bartók közvetlen elődje. Lisztet nem lehet kihagyni a zenetörténetből, nélküle a XX. században is más zeneműveket komponáltak volna.

A botfülűekhez is tud szólni. Botrányhős, akit elfelejtenek meghívniművének, a Koronázásimisének a bemutatójára, életművész, aki a legirigyeltebb nőkkel, az igazi kaméliással, majd Georges Sanddal és Lola Montezzel osztja meg az ágyát, aki nagy ellentmondások között, papi ruhában és rajongó asszonyok között éli az életét, és aki halálakor bosszúsan konstatálja, hogy hirtelen mellékszereplő lett egy másik játszmában, ahol Wagner a főhős. Liszt mindenkié. Szerencse, hogy a miénk is.

Infó:

LISZT! MINDEN TEKINTETBEN

A liszt-év nyitóhangversenye a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben január 22-én este fél 8-kor.

Top 5

1. TALÁLKOZÁSOK – JAZZ ÉS SZIMFONIKUSOK – JAZZ ÉS TÁNC

a Művészetek Palotájában január 17-én este fél 8-kor.

2. LÁZADÓ RITMUSOK

A holland PERCOSSA társulat a Trafóban január 17-18-án este 8-kor.

3. A RAJNA KINCSE

A Miskolci Szimfonikus Zenekar a városi Művészetek Házában január 20-án este 7-kor.

4. BUDAPESTI VONÓSOK

az MTA dísztermében január 22-én este fél 8-kor.

5. NÉPZENE ÜNNEPE

a Művészetek Palotájában január 23-án este fél 8-kor.

A Liszt Év nagykövete, Kocsis Zoltán a Szent István Bazilikában vezényli majd a Krisztus oratóriumát
Kocsis Zoltán vezényli a Nemzeti Filharmonikus Zenekart
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.