Heten vették fel a pécsi kesztyűt

Nehéz helyzetben lesz a pécsi közgyűlés Fidesz-frakciója, amikor döntenie kell a város színházának igazgatói pályázatáról. A jelöltek többsége ugyanis politikailag befolyásos szövetségest állított maga mellé a posztért folyó harcban.

A baranyai megyeszékhely képviselő-testülete szeptemberben nem tudott határozni arról, hogy ki legyen a Pécsi Nemzeti Színház igazgatója. Az őszi pályázaton hatan indultak, és a jelentkezőket értékelő szakmai bizottság Balikó Tamás színész-rendezőt, a színházat 15 éve irányító igazgatót és Márton András színészt találta legalkalmasabbnak. Márton tűnt esélyesebbnek: a színész tíz évig dolgozott a pécsi teátrumban, emellett korábban a pécsi közgyűlés Fidesz-frakciójának is tagja volt. A helyi fideszesek támogatták volna Mártont, ám a párt országos vezetése egy másik pályázót, Dörner György színészt preferálta. Őt viszont a városatyák nem akarták: ennek oka a színész jobboldaliságában keresendő, és abban, hogy Dörnernek sosem volt kapcsolata a pécsi színházzal. A pécsi fideszesek – nem akarván konfrontálódni a pártvezetéssel – tartózkodtak a közgyűlési szavazáskor, így a pályázat eredménytelen lett.

Novemberben a város új pályázatot írt ki, s ezúttal heten jelentkeztek. Ketten kikötötték, hogy zárt ajtók mögött döntsenek a pályázatról, ezért a polgármesteri hivatal nem hozhatja nyilvánosságra a jelentkezők nevét.

Ennek ellenére kitudódott, hogy kik a pályázók. Újra indult Balikó Tamás, ám ő tudósítónknak elmondta: ha megválasztanák, se fogadná el az igazgatói kinevezést. Azért döntött így, mert decemberben 60-70 ezer forint fizetéskiegészítést akart adni a színház – szerinte gyengén kereső – 250 dolgozójának, ám az önkormányzat vezetése ezt megtiltotta. Mellesleg Balikó tisztában van azzal, hogy a pécsi Fidesz amúgy sem választaná meg őt igazgatónak.

Újból pályázik a posztra Márton András, s az ő csapatában ott van Káel Csaba rendező. Mártont nem csak szakmai tudása miatt erősíti Káel: a rendezőnek remek a kapcsolata a Fidesszel, Káel vállalkozásának, a Happy End Kft.-nek komoly szerepe volt az első Orbán-kormány kommunikációs programjában, és Káel rendezte az Európa Kulturális Fővárosa-év nyitórendezvényét is.

Ősszel is és most is pályázott az igazgatói székre a 17 éve Pécsett játszó színész, Rázga Miklós. Az ő teamjének tagja Gulyás Dénes operaénekes és Soós Péter, aki a Tűzvonalban című tévékrimi-sorozat rendezőjeként ismert. Az operaénekes kiváló művész titulusa jó ajánlólevél, de az sem válik a csapat kárára, hogy Gulyás 2006 óta a Fidesz parlamenti képviselője.

Moravetz Levente 1986-tól 1999-ig főszerepeket játszott a pécsi színházban, s most igazgatóként szeretne viszszatérni a szabadúszóként dolgozó színész-rendező. Moravetz csapatában találjuk Sasvári Sándor musicalszínészt. Sasvárinak is kiváló a kontaktusa a Fidesz nagyjaival, ami javíthatja Moravetz pozícióját. Ugyanakkor Moravetz 2003-ban a Medgyessy-kormány kulturális tárcájánál Görgey Gábor miniszter kabinetvezetője volt öt hónapig – s lehet, hogy ezt a közgyűlés Fidesz-frakciója nehezményezi.

A színházi „zuhanyhíradó” szerint Dörner György újra beadta a pályázatát. Dörnert erről nem tudtuk megkérdezni. Ősszel – a Fidesz vezéregyéniségeivel jó kapcsolatot ápoló – Eperjes Károly Kossuth-díjas színész favorizálta Dörnert. Most Eperjes nem akart nyilatkozni arról, lobbizik-e Dörnerért. A szeptemberi pályázat idején Halász János, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium államtitkára is Dörner kinevezését forszírozta, ám miután a színész a közgyűlésben egy szavazatot sem kapott, az államtitkár – állítólag – meghátrált. Dörner az egyik pályázó, aki zárt pályázatot kért, a másik egy Pécshez nem kötődő, vezetői tapasztalattal nem rendelkező, 60 éves epizódszínésznő.

A hetedik pályázónak, a kaposvári egyetemen tanító Rusznyák Gábor színész-rendezőnek nincs kormánypárti hátszele. Az ő stábját erősíti Mohácsi János, akinek rendezései az elmúlt években rangos díjak sorát vitték el. Rusznyák ősszel is indult, ám a szakmai zsűri nem sorolta őt a legjobbak közé.

A pécsi közgyűlés január 27-én dönt az igazgatói pályázatról. Sokak szerint a testület Fidesz-frakciójának nehéz dolga lesz, ha függetleníteni akarja magát a jelöltek politikai erőterétől. Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere tudósítónknak azt mondta, hogy a városra semmilyen külső nyomás nem nehezedik, és a képviselők szakmai, nem pedig politikai alapon voksolnak majd.

Az őszi pályázat eredménytelenül ért véget
Az őszi pályázat eredménytelenül ért véget
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.