Új mozgóképes időszámítás

Gyökeres változtatásokat tervez a Fidesz-kormány a hazai filmfinanszírozásban. Az egyik lépés, a Magyar Mozgókép Közalapítvány megszüntetése sem lesz könnyű, ám emiatt több problémát is meg kell oldani, és föltehetően újra kell tárgyalni az uniós filmes megállapodást is. Egy biztos: jövőre csökken a filmes büdzsé.

A 2011. évi állami költségvetés végszavazásakor, december 23-án eljött az igazság pillanata: lezárult egy korszak a hazai filmgyártásban. Hogy milyen lesz az új, annak legfeljebb halovány jeleit lehet fölfedezni. Biztosat senki sem tud, vagy legalábbis nem mond. Lapunk mindenesetre írásban tett föl kérdéseket december 8-án a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) kulturális államtitkárságának. Tudakoltuk filmpolitikai elképzeléseiket, például, hogyan képzelik el a magyar filmgyártás és -fi nanszírozás struktúráját, működését 2011-től; milyen szervezeti megoldás lép a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMK) helyébe; mi lesz a hazai filmvagyon sorsa, és végül mi lesz a tárcánál létrejövő filmfőosztály feladata. Eddig nem kaptunk választ.

Bizonyos változásokat kiolvashatunk a köztársasági elnök által is aláírt költségvetési törvényből. E szerint az eddig fő filmfinanszírozó szerepet betöltő MMK az idei több mint ötmilliárddal szemben (mínusz másfél milliárdos elvonás az idei második fél évben) mindössze 1,035 milliárd forintos állami dotációban részesül – ez a filmgyártáson kívüli járulékos feladatokra is kevés.

A NEFMI-nél 175 millió lesz „filmszakmai támogatásra”, és további – az első tervezetben még a Matolcsy György-féle Nemzetgazdasági Minisztériumhoz telepített – 2 milliárd forint „magyar film támogatása” címén a Fellegi Tamás vezette fejlesztési tárcához kerül. Az állami büdzsé ezen felül – történetében először – 800 milliós fi lmgyártási támogatásban részesíti a Nemzeti Kulturális Alapot, annak a miniszter által elkölthető keretét – tehát ezt a pénzt sem autonóm szakmai grémium fogja odaítélni.

Mindebből látszik: nemcsak fogyókúrára fogják a filmszakmát, hanem a megítélt pénzt ráadásul szétdobják. Holott korábban, az Új Széchenyiterv programjában még azt írták, kívánatos „a fi lmekhez rendelkezésre álló kormányzati pénzforrások összevonása”. Ezt az összevonást éppen az MMK – kritikával értékelendő – működése képviselte eddig, melyet a kormányzat szándéka szerint jövőre fölszámolnak.

A legfrissebb kormányhatározat már pontot is tesz a legtöbb, a Fidesz–KDNP-kurzus által nem kívánatosnak tekintett (kulturális) közalapítvány történetének végére. Ezek sorában az MMK-ra sincs szükség, mert –mint az Országgyűlés kulturális bizottságának költő-elnöke, L. Simon László nemrég költői kérdésként fogalmazta –„miért hagyta az előző kormány, hogy Grunwalsky Ferenc vezetése idején nyolcmilliárd forintnyi adósságot halmozzon fel?” És a tanulság: „miközben számon kérik rajtunk, hogy nem adunk elég pénzt a magyar filmkultúrára, látni kell, hogy a pénzt előre elköltötték mások”. Kár, hogy e frappánsnak tűnő megjegyzésben csúsztatások vannak.

Nem „mások” költötték el a pénzt ugyanis, hanem a filmes szakma saját önkormányzati szervezete révén, filmekre. És nem nyolcmilliárdnyi adósságot halmoztak föl, hanem több, mint ötmilliárdnyi bankhitelt, amelyet valóban az előző (Gyurcsány-)kormány ösztönzésére vettek föl. Persze az is sok, nagyon sok pénz. De mögötte áll(t) egy 2009-től 2013-ig tartó, kormánnyal kötött szerződés, amely öszszesen 26 milliárdos állami filmtámogatásról szól(t). Az MMK vezetői mégis hibát követtek el,mikor abban bíztak, az aktuális kormánnyal kötött megállapodást a következő kormány is tiszteletben tartja. Ahelyett, hogy óvatosan visszafogták volna a költést (amelyben pazarló kifizetéseket is fölfedezett utóbb a vizsgálat), fölpörgették a filmgyártást. Ez felemás eredményt hozott: évről évre jó néhány produkció szép nemzetközi sikert ért el, ám itthon fogyott a közönség. A filmes működésben súlyos ellentmondások keletkeztek. Ezt felül kell bírálni, valóban.

A kormány határozata szerint a nemzeti erőforrás minisztere április végéig összehívja az MMK 26 alapító szervezetének képviselőit, hogy eldöntsék, hogyan fog működni a filmszakma és a finanszírozás a jövőben. Nem lesz könnyű. A filmesek alkupozícióit rontja az őket terhelő többmilliárdos bankhitel, amelyet mégis csak a kormánynak kell valahogy rendeznie, különben a hazai filmszakma úgy, ahogy van, tönkremegy. Egy lehetséges megoldás: kifizetni az MMK-nak a Mafilm és a Filmlaboratórium ellenértékét, amely korábbi számítások szerint bőven fedezné a banktartozást.

A két állami cégvagyont még a Gyurcsánykormány adta a közalapítvány tulajdonába, és most úgy tűnik, a Fidesz-kormány „visszaállamosítaná”. Ha valóban Andrew Vajna fennhatósága alá kerül, mint azt híresztelik, nem lesz vele könnyű dolga a producernek, mert információink szerint a Mafilm nehéz pénzügyi helyzetben van, befektetőre vár, a filmlabor pedig tetemes bérleti díjjal tartozik az MMK-nak. A fejlesztési tárcánál bespájzolt kétmilliárdot ezekre kellene költeni. A kormánynak alighanem a másik zsebébe is bele kell nyúlnia, ha nem akarja, hogy 2011-ben mindössze 800 millió jusson filmkészítésre, valamennyi műfajban.

Az eddigi filmfinanszírozás gyökeres átalakítása miatt amúgy is nehézségek támadnak Brüsszellel, mert a magyar filmbefektetési adókedvezményt az MMK-val kötötték össze az uniós filmmegállapodásban. Ha a magyar fél változtat, föltehetően újra kell tárgyalni az egészet. Jócskán várni kell, míg kiderül, milyen új korszak köszönt a magyar filmre.

Az MMK megszüntetése miatt alighanem az uniós filmmegállapodást is újra kell tárgyalni
Az MMK megszüntetése miatt alighanem az uniós filmmegállapodást is újra kell tárgyalni
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.