A 40 milliós játszma - A sok pénz illúziója

Előbb barátkozzunk össze a pénzzel. Helyes gondolat, bánom is, hogy nem az enyém. Rákóczi Ferenc mondja A 40 milliós játszma első adásában, de ettől még könnyedén magamévá tudom tenni az eszmét, nem kell hozzá különösebb spirituális rákészülés, lélekgimnasztika, barátkozzunk össze a pénzzel először, mi bajunk lehet.

A 40 milliós játszma nem hazai formátum. Pedig nagyon is passzolna. A kiindulóhelyzet egész más, mint a hagyományos kvízekben. A játékos párok már az első kérdés előtt megkapják a negyvenmilliót, helyes kis kötegekben fekszik előttük a rengeteg évi átlagfizetés, azzal már könnyen viccelünk azért, erős szívvel emeljük le a drágábbik zacskóslevest a polcról.

A feladat: a legtöbbet megőrizni a negyvenből nyolc kérdésen át úgy, hogy a felkínáltak közül lehetőleg a helyes válaszra teszi fel az ember a milliókat – ehhez mondjuk nem árt tudni a helyes választ. Egy perc alatt kell dönteniük. Ha bizonytalanok a játékosok, megoszthatják a pénzt, több válaszra is tehetnek, a lényeg, hogy az egyik válaszlehetőségnek minden alkalommal „üresen”, tét nélkül kell maradnia. A rossz válaszra helyezett zsüff eltűnik a mélyben egy csapóajtó segítségével, derék műsorhangyák szedik össze ott alul. Vagyis nincs matek, nincs alibizés, hogy mindenhová rakosgatom a milliókat, azt’ majd marad valamennyi a végére biztosan. Ráadásul a negyedik kérdés után már csak három válasz közül lehet választani, a nyolcadiknál meg már mindent vagy semmit van: két válasz. Ami marad, haza lehet vinni.

Csakhát nem nagyon marad. Itt nemcsak cél a főnyeremény, de eszköz is. A 40 milliós játszma, bár hangsúlyozottan élő műsor, mégis a leginkább illuzórikus kvíz. A legmaibb, real time, meg minden, hivatkoznak a „tegnap” elhunyt Leslie Nielsenre, sőt a program idején érvényes forint–euró keresztárfolyam is felvetődik.

Hanem az ember máshogy költ, ha a sajátját költi. Hogy végül nem nyerem meg a főnyereményt, esetleg megállok korábban és hazaviszem, amennyi épp van, más lélektani helyzet, mintha már kezemben a pénz, és látom elszivárogni. Mert elszivárog az, többnyire el. Volt negyvenmillióm pár percig. Hirtelen felértékelődnek a földrajzórák a stúdióban, miért nem figyeltem magyaron, igen, akkor tudnád, hogy Gulliver orvos volt és nem kalmár. Vagy törin, mert akkor meg tudnád, hogy március 15-én a Pilvaxból indult minden.

Közben végig online is folyik a játék, a csatorna honlapján virtuális pénzt lehet pakolgatni a válaszokra, az inzertekből azt is megtudjuk, hogy 27 billió forintot vesztettek az internetezők, vagy éppen hogy 73 százalékuk túlélte az előző kérdést.

A díszlet tulajdonképpen rendben van, Rákóczi Ferenc egyáltalán nem rossz, a celebes rettenet után pláne, bár a „két csodálatos embert ismertem meg” típusú mondatokat elhagyhatná, és egyáltalán: a túlhype-ot; a közönség meg úgy sikít, mintha legalábbis Illés-koncert volna a tornateremben. Minek? Túl sokáig nem tart majd, de dráma most még így is van épp elég.

Kiderül például, hogy a legelső játékosoknak, az ikerpárnak konkrétan 28 milliója úszik el, mert a lányok nem látták a Csupasz pisztolyt, ami persze egyáltalán nem arányos büntetés. Frank Drebinről nem tudni, hogy hadnagyi rangot viselt – ezért legalábbis statáriális eljárás jár. Még olcsón megúszták.

A 40 milliós játszma
A 40 milliós játszma
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.