A világító ember

Húsz éve negyvenezer forintos tőkével alapított cégtulajdonosként mindent elvállalt: villamosmérnökként kézzel fúrt lyukakat a földbe a villanyoszlopoknak, ő ürítette a buszmegállók kukáit, füvet nyírt a temetőben. Ma az ország 83. leggazdagabb embere, intelligens villamos rendszereket tervez,szerel, várakat és belvárosokat világít, hidak, sztrádák energetikai és hírközlési munkáit vállalja, jelzőlámpás körforgalmakat alakít ki. Emellett népszerű, adakozó ember is. Gasztonyi Lászlónak hívják, Győrben él.

Márványposztamensen apró bronz Széchenyi áll az irodája közepén. Az asztalán az unokák képei. A falon kinagyított, barnított fotók a múlt századelő győri belvárosáról. Valamelyik polcon pedig saját szélkerekeinek a makettjei.

Az iroda ajtaja általában nyitva van, amikor tárgyal. A vendégeket – legyenek azok bármilyen rendű és rangú emberek –nem szereti időben elküldeni. Ezért aztán általában várakozniuk kell a sorára a hozzá érkezőknek. Ilyenkor beültetik a vendéget az öt éve 600 millió forintért épített intelligens gépészeti vezérlésű irodaház egyik szobájába, ahol van pár perce eltűnődni azon: hogyan jutott el húsz év alatt Gasztonyi László villamosmérnök a családi vállalkozásával addig, hogy egy negyvenezer forintos alaptőkével – nem volt több, jegyzi meg később – alapított betéti társaság ügyvezetőjeként mára az ország 83. leggazdagabb embere lehessen? Mégpedig úgy, hogy nem privatizált, hanem értéket teremtett. Talán ezért is van, hogy olyan nagyon sokan nem irigylik a gazdagságát.

Van egy biztos pont az életében, ahol menetrendszerűen megtalálható. Reggel fél hétkor, száztizenhárom fizikai dolgozója munkakezdésekor mindig a cég műhelyében van. Talán ő is tudja, hogy napi jelenléte nélkül is ugyanolyan fegyelmezetten indulna el a munka, de fontos neki, hogy ilyenkor mindenki számára elérhető legyen, szemtől szembe mondja meg, ha valakivel gondja van.

– Ez a reggel a legőszintébb és gyakorlatilag egyetlen közvetlen tájékozódási pontom a cégről, a környezetről, az emberek közérzetéről – magyarázza, miért ragaszkodik ezekhez a hajnalokhoz.

Az egyik dolgozója félrehívja:

– Laci bácsi –mondja tipródva az egyébként csak ötvenéves Gasztonyinak –, bajban vagyok, kéne egy kis előleg.

– Ne marháskodjon – képed el az ügyvezető –, tegnap utaltuk el a fizetéseket.

– Letiltották, főnök, csináltam korábban egy hülyeséget – fogja halkabbra a szavait. Öt percig beszélgetnek, aztán azt hallom Gasztonyitól:

– Egy hiba belefér az ember életébe, egyikőnk sem teljesen szeplőtlen. Jöjjön föl, megoldjuk.

– Bizalom nélkül rosszul működik a világ – mondja Gasztonyi, amikor ketten maradunk. – Mivel tudom itt tartani ezeket az embereket? Hiány van belőlük, kapósak, a multik egykettőre elvinnék őket. Fizetésben nem tudok tartósan versenyezni a világcégekkel. Emberséggel, közvetlenséggel, őszinteséggel, bizalommal, megbecsüléssel lehet marasztalni a munkatársakat.

Aztán mond egy vállalkozói indulását meghatározó történetet a bizalomról.

– A Vill-Korr nevű cégünk első nagyobb szakmai megrendelésének az anyagköltsége húsz évvel ezelőtt másfél millió volt. A meglévő tíz-tízezer forintjukat az alapításba tették a családtagok, saját erőből újabb tízezret sem tudtunk előteremteni, nemhogy másfél milliót. Ismeretlenül bementem az anyagot forgalmazó cég ügyintézőjéhez, és azt mondtam neki: én elvállaltam egy igényes munkát, de egy fillér forgótőkém sincs, csak a tudásom meg a becsületem. Legyen szíves, adja oda nekem becsületszóra az alapanyagot, négy hét alatt végzek a munkával, az ötödik héten fizetnek, s akkor idehozom magának az árát. Az ügyintéző nem dobott ki, kerestünk néhány közös ismerőst az életünkből, aztán azt válaszolta: nem tudom ugyan, hogy miért, de hiszek magának. Vigye az árut, viszont ha öt hét múlva nem lesz itt a pénz, akkor engem kirúgnak innen. Nem adtam neki jattot, nem is lett volna miből. Pontosan öt hét múlva sugárzó arccal beállítottam hozzá a pénzzel. Annyit mondott:

– Tudja, a bizalom is tőke, az is akkor gyarapszik igazán, ha kockáztatni meri az ember.

– Ez a történet megismétlődhetne manapság? – kérdezem Gasztonyi Lászlót.

– Á, dehogy – legyint. – Teljesen kizárt.

Nekünk szerencsénk van, évente legfeljebb egy-kétmillió forintunk marad kinn, de a körbetartozás elképesztő. A mi cégünk csak a teljesítéstől teszi függővé a fizetés időpontját, sokan azonban csupán akkor utalnak, ha nekik is fizetnek mások. Gasztonyi villamosmérnökként előbb a Soproni Postaigazgatóságnál – akkor még a távközlés is odatartozott – kezdte a munkáját, majd a vízügyi igazgató, Jakus György hívta magához: szolgáltatási üzemvezető lett. Óriási szakmai kihívást ígért a vízi erőmű működtetése. A bős–nagymarosi vízlépcső beruházásának leállítása – amelyet politikai szimbólumértéke miatt a rendszerváltás idején átmeneti lépésként elfogadhatónak tartott, ám a későbbi tétlenségre szerinte nincs ésszerű magyarázat – után nem látott igazán izgalmas szakmai feladatokat ezen a területen, s akkor döntötte el: az áramszolgáltatónál dolgozó feleségével, villamosmérnök testvérével, lakatos végzettségű édesapjával együtt vállalkozásba fognak. Nem válogattak a munkában, először mindent elvállaltak, ami a városüzemeltetéssel kapcsolatban állt. Kiürítették a buszmegállók kukáit, lenyírták a füvet a temetőben. Az első szakmai megrendelésük a városközpontban épített kis üvegpavilon villamos padlófűtése volt. Ők csinálták az első ilyen munkát Magyarországon. Aztán létrejött a győri nemzetközi ipari park, először csak a közvilágítását bízták rájuk –„a faternak volt egy kézi furdancsa, azzal fúrtuk a földbe a villanyoszlopok helyét”, emlékszik vissza –, majd az irodaépületek, a gyártócsarnokok világítását, energetikai rendszerét is rájuk bízták.

Később felfedezték őket a sztráda- és hídépítők. A közlekedési infrastruktúra világítási és hírközlési funkcióinak tervezését, kivitelezését is ők végezték el. Ők szereltek az Audinak, most a Mercedesnél nyertek el nagy projekteket, az ő nevükhöz fűződik a Margit híd kivilágítása, a pécsi Zsolnay Múzeum speciális vitrinfényei is a Vill-Korr munkáját dicsérik. Ők világítják például Kaposvár belvárosát, fénytervezők közreműködésével Győr karácsonyi díszfényeit is ez a cég álmodta meg.

Gasztonyi sokáig nem volt hajlandó a betéti társaságból tekintélyesebb gazdasági formációba átlépni.

– Idegesít, hogy a látszatok országa vagyunk – magyarázza. – Sok partnerünk először húzta a száját: ja, maguk csak egy betéti társaság? Mondtam nekik: százmillió forint a készpénzben jegyzett tőkénk, én vagyok a társaság „elfogható”, számon kérhető beltagja. Bennünk bízik jobban vagy egy mindösszesen hárommilliós kft.-ben? Nem nagyon értették, kivéve a multikat, az Audi azonnal fölfogta, hogy számára ennél nagyobb biztosítékot semmi sem jelent.

Gasztonyi László évente általában egy hetet tölt szabadságon, szereti a jó társaságot, más hobbija nemigen akad.

– A saját és családom tagjai házának az építésében szinte a pazarlásig igényes vagyok – mondja, mire költi szívesen a pénzét. Hozzáteszi: ne gondoljon aranykilincsekre, de a fűtést és a hűtést a geotermikus energia adja, használunk napelemet, napkollektort és a lehető legkorszerűbb gépészetet.

Gasztonyi Győr és a régió egyik legkomolyabb adakozója. Nagy összeggel támogatja a kórházat, a színházat, a balett-társulatot, általában a kultúrát, az evezősöket, a rászoruló családokat.

– A Vill-Korr gyémánt fokozatú támogatónk, a szülészeten és a belgyógyászaton korszerű, esztétikusan bebútorozott kórtermeket alakított ki, rengeteget segített a szívkatéteres labor létesítésében, a kiemelt fejlesztéseink megvalósításában –sorolja Tamás László János, a Petz Aladár Kórház főigazgató főorvosa.

– Gasztonyi akkor is a támogatóink közé tartozott, amikor elkezdte a vállalkozását. Azóta sem vesztette el az érdeklődését, a humorát, a közvetlenségét, megmaradt annak az embernek, aki volt – mondja róla Kiss János, a Győri Balett Kossuthdíjas igazgatója.

Borkai Zsolt polgármester szerint minél több olyan cégre van szüksége Győrnek, mint a Vill-Korr, amely az iparűzési adó becsületes befizetése mellett jótékonykodásra, örömokozásra is képes és hajlandó.

– Gasztonyi Laci evezős országos bajnok volt, megtanulta a sportban, hogy győzni tisztességes versenyben és rengeteg munkával lehet. Ezt a szemléletet vitte magával a vállalkozásába is – utal Gasztonyi sikereinek eredőjére Dézsi Csaba András kardiológusprofesszor.

Az ügyvezető az egyházak jótevője is. Eddig több mint ötven templomot világított ki – volt, amelyiknek az értéke elérte a 18 millió forintot – teljesen ingyen.

– Ha egyszer majd feljutok a mennyországba, talán intenek nekem, na, öcsém, te bemehetsz, megdolgoztál érte – idézi fel a társaságban gyakran hallható történetét, aztán hozzáteszi: – Persze jól tudom, hogy oda nem váltható meg az ember belépője, úgyhogy végül is az egyházakat is önzetlenül támogatom.

Intelligens villamos rendszereket tervez, szerel, várakat és belvárosokat világít, hidak, sztrádák energetikai és hírközlési munkáit vállalja
Intelligens villamos rendszereket tervez, szerel, várakat és belvárosokat világít, hidak, sztrádák energetikai és hírközlési munkáit vállalja
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.