A nemzet önképe
Tegyünk egy próbát: végezzünk egyszerű kísérletet! Soroljunk fel minél több olyan tárgyat, személyt, jelenséget vagy fogalmat, amelyek tipikusan Magyarországhoz, a magyar emberekhez kapcsolódnak! Ha külföldieket is bevonunk a fenti asszociációs feladatba, biztosra vehető, hogy lesz majd paprika, gulyás, pörkölt, túrós csusza és cigányzene. Netán említik a tokaji bort, a Hortobágyot és a színpompás kalocsai hímzést is. De vajon valóban ezek nemzeti önképünkmeghatározó elemei? Mikor és milyen lépéseken keresztül születettmeg a „nemzetiművészet”? És legfőképpen: hogyan alakultak, változtak, hogyan formálódnak ma nemzeti önazonosságunk pozitív és negatív motívumai?
Ezekre az izgalmas kérdésekre is keresi a választ a Magyar Nemzeti Galéria A felemelő évszázad programsorozatba tartozó Nemzet ésművészet. Kép és önkép című kiállítása. E „felemelő évszázad” nem más, mint a XIX. század: ekkor születtekmeg amagyar nemzeti identitásma is eleven öszszetevői. A kiállítás kurátorai az 1800-tól az első világháborúig tartó időszak művészetéből válogattak abban a reményben, hogy jól és kevésbé ismert alkotók művein keresztül kirajzolódik a látogató előtt a nemzeti önképet meghatározó összetevők jelentésváltozása és története.
A nemzeti hősök, népies figurák, eredetmondák, várak, tájak, népszokások együttes bemutatása, a sokszínű magyar identitás egyes elemeinek tudatosabb, átfogóbb szemlélését teszi lehetővé. És ki tudja: talán lesz, aki a kiállítás megtekintése után kicsit bővebben válaszol majd a fenti kérdésre. De legalábbis kicsit több információt szerez a századról és felejthetetlen alkotóiról.
A tárlat megtekintése feltétlenül ajánlott azoknak, akik kedvelik Ligeti Antal,MunkácsyMihály vagy Székely Bertalanműveit – és persze azoknak is, akik egyszerűen csak többet szeretnének tudni nemzeti művészetről, önképről, magyar kultúráról.
Infó
Nemzet és művészet. Kép és önkép
kiállítás a magyar nemzeti Galériában (Budavári Palota) 2011. április 3-ig.
Top 5
1. ELSŐ VÉR: BMZ ÉS SZŐLLŐSI GÉZA
Kiállítás a Roham Galériában (Budapest VIII., Vas u 16.) november 27-ig.
2. AZ ÉN CSENDÉLETEM
a székesfehérvári Városi Képtár–Deák Gyűjteményben november 21-ig.
3. TEXTILEK
Válogatás a Szombathelyi Képtár gyűjteményéből a zalaegerszegi Keresztury Dezső ÁMK–Hangversenyés Kiállítóteremben decem ber 17-ig.
4. KÖDLOVAGOK
Irodalom és képzőművészet a századfordulón (1880–1914) a Petőfi Irodalmi Múzeumban 2011. május 31-ig.
5. LUCIEN HERVÉ 100
a Szépművészeti Múzeumban 2011. január 23-ig.