Iskolából konferencia-helyszín
A díszterem történelmi ihletésű pannóit idén nyáron restaurálták a főiskola és a Képzőművészeti Egyetem együttműködésének köszönhetően a képzős hallgatók, diplomamunkaként. A munkálatokat irányító Menráth Péter, a restaurátor tanszék vezetője a képek ünnepélyes átadásán elmondta: a 3,12 x 2,29 méteres festményeket 1875-ben még Trefort Ágoston kultuszminiszter rendelte meg Lotztól és tanítványától, Thantól. A hét nagy méretű kép közül a görög tárgyúakat Lotz készítette, a római tárgyúakat pedig Than. A Lotz-képek a terem végfalain helyezkednek el, kettő-kettő az egyiken és a másikon, míg a három Than-kép az ablakokkal szemközti, hosszanti falon. Eredetileg az elrendezés kissé más volt, a hosszú falon középütt a Pallasz Athéné lelket lehel Prométheusz alkotásába című Lotz-kép állt. Ma ez az egyik végfalon látható, helyére pedig az a jelenet került, amelyen Traianus császár lelkesítő beszédet intéz katonáihoz. Szintén Lotz művei a hosszú fal párkánya fölötti félkörívekben látható lunettaképek, a tantárgyak allegóriái.
A pannóknak komoly oktató és nevelő szerepük volt. A hajdani gimnáziumi oktatást amúgy is jellemző görög és latin műveltség elmélyítése. A képek a görög–római történelem és mitológia erkölcsi tanulságokat hordozó jelenetei, s emellett a viselet és a történelmi környezet megjelenítésében is hitelességre törekvő, szemléltető jellegű alkotások. Mint Hegedűs Géza emlékezéséből kiderült, pedagógiai céljukat el is érték.
Lotz egyik képén Homérosz, a vak lantos mint a múlt értékeinek szószólója jelenikmeg. Egymásikon a trójai hős, Hektor búcsúzik kisfiától és feleségétől. A harmadikon Odüsszeuszt látjuk sírni a phaiákok között, midőn Demidokos, a vak lantos a trójai háborúról énekel. A negyedik Lotz-kép pedig a már említett jelenetet ábrázolja, amint Pallasz Athéné egy pillangó érintésével ad életet Prométheusz agyagból gyúrt emberalakjának. A Than-képek egyike a saját hazája, Róma ellen hadba készülő Coriolanust ábrázolja, amint anyja és felesége kérleli, kímélje meg a várost. Egy másik a szónokló Cicerót mutatja, amint dörgedelmeit zengi Catilina ellen. A képen pontosan megfigyelhető, hogy nézett ki a római szenátus, milyen volt az ülésrend, a szószék.Míg a Traianust megjelenítő harmadik Than-pannón az aprólékosan kidolgozott római katonai öltözet ad pluszinformációkat a néző számára.
A képeken az elmúlt százharminc év alatt megsárgult a lakk, por- és koromréteg rakódott rájuk. A restaurálás során főleg ezeket a zavaró elszíneződéseket kellett eltávolítani, s a képeket újralakkozni. Megerősítették a vásznakat, és kicserélték vakkereteiket is. A hét közül két kép már korábban megújult. Ezeket ugyanis még a Kossuth Zsuzsa Gimnázium idejében színpadépítés miatt leemelték, és az iskola magával vitte őket, amikor elköltözött innen. Később, amikor a terem eredeti szerkezetét helyreállították, a képek visszakerültek, és akkor fel is újították őket.
A mostani teljes restaurálásnak ellenben aktuális oka is van: a magyar EU-elnökség idején a díszterem uniós konferenciák helyszíne lesz.