Szebeni képes
Húszéves születésnapját ünnepli a Budapesti Kamaraszínház, ebből az alkalomból került a könyvesboltok polcaira Szebeni András Szín-darabok című fotóalbuma. Készített már hasonlót a színház 15. születésnapjára is, Bevilágítás című kötete díjat is nyert a Szép Könyvek pályázaton. Nem tudni, akkor hogyanmesterkedett, most két évig járta a színház próbáit, előadásait, zegzugait, repedéseit, hogy a színészek előbb megszokják a jelenlétét, ő pedig megszokja, hogy olyan helyzetekben is jelen van, amelyekben a kívülálló sohasem lehet.
Szebeni szereplői a képeken már nem színművészek, pláne nem úgynevezett sztárok. Ők Szebeni fotográfiáin másféle életre kelnek. Sokszor valahol a színház és a kulisszák környéki kopott valóság között botorkálnak, éppen ott, ahol igencsak nehéz eldönteni, hogy átmenetileg kipukkad az élet, vagy tán épp ott a legvalóságosabb, mert a legőszintébb. És most lehetne nevekkel, nagy nevekkel is revolverezni a kedves olvasót. Idekanyaríthatnánk pél dául, hogy a képeken látható egyebek mellett, hogy hány arca villan fel néhány pillanaton belül Szilágyi Tibornak vagy Lukáts Andornak, hogyan adja átmagát képtelen színházi helyzeteknek Hayth Zoltán, milyen az arca Eszetrgályos Ceciliának, amikor nem olyan, vagy éppen az azóta elhunyt Bertók Lajosnak, akinek a homlokán úgy kanyarog egy izgatott ér, mint titkos detektívek adóvevőinek zsinórja.
És akkor még nem beszéltünk a szövegekről, melyek közt akad jó szándékú, ám kevésbé ügyes, de akad néhány briliáns is: Nádas Péteré például, amely hihetetlen érzékenységgel mesél arról, miképpen éreznek a színészek, amíg az első olvasópróbától eljutnak a premierig, vagy Csaplár Vilmosé, amelyik pedig a fotográfus Szebeniről rajzol tűéles képet.
Végül nem állítom, hogy az albumhoz nem kellünk mi, akikben vagy rezonálmindez, vagy nem, de az alkotók (Szebeni András, a szerkesztő Sóvári Zsuzsa és a szövegek szerzői) ezt pontosan tudják, mert tisztában vannak azzal, amit egy Shakespeare nevű színházközeli ember bátorkodott alapvetni, hogy színház az egész világ, és színész benne minden férfi és nő, aki meglehet épp azt játssza, hogy nem érdekli a színház. És fogalma sincs, miből marad ki.
Top 5
1. STING BJÖRKMAN: WOODY ALLENRŐL
Európa. interjúk filmről filmre
2. KOCSIS L. MIHÁLY BARA MARGIT TEKINTETE
Kairosz. A szép színésznő története.
3. STEVE YATES: A TÉR KÖLTÉSZETE
Typotex. Fotókritikai antológia.
4. STEMLERNÉ BALOG ILONA: TÖRTÉNELEM ÉS FOTOGRÁFIA
Osiris. Mire képesek a kor fotósai és fotói?
5. ACÉL ENDRE: ACÉLSODRONY
Park. Második rész: Hetvenes évek.