Huppanjatok bele a fotelba, és olvassatok!
Amíg a vendégekre várakozunk, kérdezgetem a mellettem ülő negyedikes fiúkat, szoktak-e olvasni. Lelkesen bólogatnak, ám amikor azt kérdezem, melyik könyv volt a kezükben mostanában, zavarba jönnek. –Inkább az iskolában szoktunk olvasni, például Az oroszlán és a légy vagy A tigris és a datolya, ezeket a meséket – mondja Hosszú Rajmund. Megszólítok egy hallgatagabb kisfiút, bemutatkozik, Demeter Bálint harmadikos. Ő rendszeresen olvas – mondja –, legutóbb például a Mátyás király meséit, de hát ezt látja otthon, mert édesapja, bármilyen fáradt is, este még könyveket lapoz. – Az anyukám is mindig olvas –, teszi hozzá a szőke fiú, majd amikor megkérdem, mivel foglalkoznak a szülei, azt válaszolja: édesapja vegyész, édesanyja pedig itt van velünk a teremben, lévén tanítónő a helyi iskolában.
Bálint nem tudja hogy ő ma egy mind szűkebb réteghez tartozik. Azok közé, akik nem a televízió vagy a számítógép előtt „punnyadnak” egész nap. S nem csak azért, mert nem szoktak hozzá a könyvekhez, nem ritkán hozzá sem tudnak jutni a különféle kiadványokhoz. „Az olvasás napjainkban furcsa, sőt ellentmondásos helyzetűvé vált. Miközben egyre nagyobb könyvesboltok nyílnak, s a gazdasági válság ellenére sem csökkent jelentősen a könyvvásárlások forgalma, addig a leszakadó, hátrányos helyzetű, elszegényedett településeken és régiókban gyakorlatilag megszűnőben az olvasás lehetősége. A kultúra fogyasztását nemcsak a nehéz pénzügyi helyzet korlátozza, hanem az is, hogy eltűnőben és megszűnőben vannak a könyvesboltok, a helyi könyvtárak vagy az olvasásnak helyet adó közösségi terek” – írják az Olvassunk együtt! kampány honlapján. A mozgalom – amelynek keretében az ormosbányai találkozót is szervezték – azt tűzte ki célul, hogy ösztönözze és elősegítse az elszegényedett családok rendszeres olvasását, ezen túlmutatva pedig élénkítse a társadalmi párbeszédet.
László Flóra, a program koordinátora elmondta: az idén áprilisban indult sorozat keretében tizenhat településre látogattak, illetve látogatnak el, közismert személyiségek együtt olvasnak a gyerekekkel, s lehetőség szerint egy-egy kortárs magyar író is csatlakozik hozzájuk. Az eseményt kiegészíti egy bábelőadás, amely a mese segítségével hívja fel a gyerekek figyelmét a tolerancia és az együttélés fontosságára, a vendégek és a szervezők pedig könyvcsomagot adományoznak a helyieknek, amely kiindulópontja lehet egy könyvtári gyűjteménynek is, s a gyerekek is hazavihetnek belőlük. Az Olvassunk együtt! mozgalom kezdeményezője és irányítója a budapesti székhelyű Nyílt Társadalom Intézet.
Ormosbányára Hámori Gabriella és Parti Nagy Lajos saját kedvenc könyveit hozta el, ebből olvastak együtt a gyerekekkel. A színésznő A kis herceggel kezdett, a gyerekek akkor élénkültek fel leginkább, amikor képeket is mutatott belőle. – Ezt már láttuk, benne volt az olvasókönyvben – üdvözölték az egyik figurát. Aztán a festészet, az akvarellfestés alapjairól mutatott egy könyvet, majd egy Gross Arnold-albumot vett elő. Mikor ezt körbeadta, láthatóvá vált: egy kedves ismerősétől kapta a művet, az ajánlás szerint azért, hogy „vegyetek elő egy nagyítót, huppanjatok bele a fotelba, és nézzétek, böngésszétek az édes apró rajzokat!” Végül az orosz konyhaművészetet bemutató könyvet is körbeadott, ám előtte felolvasott egy orosz népmesét az aranyhajú királylányról. Parti Nagy Lajos Weöres Sándor Bóbitájával kezdett: ezt azonban csak megmutatta, mondván, bizonyára mindenki ismeri azt, s helyette a költő Az éjszaka csodái című művét olvasta fel, megjegyezve, három kisgyermekének ez a kedvence. Ezután egy cseh mesekönyv került elő, s miközben olvasott, az író arra kérte a diákokat, rajzoljanak, majd adjanak címeket a műveiknek, mert az is érdekes mulatság, s nem is mindig gyerekjáték. Végül a nap „fénypontjaként” könyvcsomagot kaptak a gyerekek, benne János vitézzel, fogtündérrel, kamaszok történeteivel, sárkányokkal, lovagokkal, megannyi izgalmas betűkalanddal.
Az Olvassunk együtt mozgalom keretében november 9-én a tervek szerint Tiszaburán D. Tóth Kriszta és Oláh Czumó Árpád, november 16-án Taktaharkányban pedig Schell Judit és Pisont István olvas majd együtt a gyerekekkel.