Romantikus titok

Van itt valaki zseni, akit senki nem ismer.

A hazai Berlioz-helyzet közel van a tarthatatlanhoz. Mindenki tudja, hogy nagy komponista, elismeri, hogy a XIX. század legnagyobbjai között van a helye, de ezzel körülbelül meg is vagyunk elégedve. Ha ott a helye, maradjon is ott. Időnként azért előadják a Fantasztikus szimfóniát, de a Faust elkárhozásának, bármilyen valószínűtlenül is hangzik, tavaly volt a magyarországi bemutatója. Röpke 164 év elteltével Szegeden elégeltékmeg, hogy van itt valaki zseni, akit senki nem ismer. Viszont most beindult a bolt, az operai bemutató után most a MüPa-premiernek is eljött az ideje. Illetve: ez nem is premier, aMűvészetek Palotájábanmár lehetett hallani és látni a teljes művet, amikor a Metropolitan előadását közvetítették. Nagyon tehát nem kell esküdözni, hogy tényleg szép zene, aki teheti, ki ne hagyja.

A Faustra egyébként ugyanaz érvényes, mint a legtöbb Berliozszerzeményre: nem tökéletesen ismeretlen, vannak gyakran játszott részletei. Nálunk különösen sokat játszották a Rákóczi-indulót, valaha a mozikban a híradónak is ez volt a zenéje. Tudjuk azt is, hogy Berlioz 1846 februárjában Pesten vezényelt, és a Rákóczi-indulóval hatalmas sikert aratott, de hogy ez a zene hogyan kerül bele, arra nincs megnyugtató válasz.

Nyilván ez a romantika. Van egy életnagyságnál nagyobb zeneszerző, aki egy ilyen megválaszolhatatlan kérdésnél önmagára hivatkozhat: így látta jónak. Nincs más dolgunk, mit elfogadni. Vagy elvetni.

Ami azt illeti, Berlioznak a maga idején sem volt könnyű dolga, hiába képzeljük, hogy romantika korában együtt lobogott művész és közönsége, mert Berliozt időnként kinevették. Például akkor is, amikor a Fantasztikus szimfónia utolsó tételéremár csak öt hegedűs maradt, a többiek megléptek, mert kissé hosszúra nyúlt a koncert. Vagy amikor mérgekkel és pisztolyokkal felfegyverkezve útra kelt, hogy szobalányruhában belopózik hűtlen szerelmeséhez, és míg az asszony a Berlioz által előre megírt levelet olvassa, ő majd szépen lelövi. Esetleg megmérgezi. Végül egyikre sem került sor, mert Berlioz az úton elveszítette az álruhát. Ehhez képest a Faust megzenésítése igazán épkézláb gondolat.

Infó: Hector Berlioz: Faust elkárhozása

(Művészetek Palotája, október 21-én este fél 8-kor. ) Nemzeti Filharmonikus Zenekar, vezényel Kocsis Zoltán.

Top 5

1. A Klasszikon Együttes koncertje

október 20-án az Eötvös 10-ben.

2. Weszely Ernő tangóharmonikázik

a Pótkulcsban október 20-án este 8-kor.

3. Carmina Burana

ezer zuglói énekes koncertje a Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnokban október 20–21-én este fél 7-kor.

4. Jandó Jenő zongorakoncertje

a Gödöllői Királyi Kastély Dísztermében október 22-én este.

5. Haydn: A teremtés

a szegedi dómban október 23-án este 7-kor.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.