Nyom nélkül
Miért van az, hogy egy remekműből nagyon ritkán készül közepesnél jobb film, egy – mondjuk így – közepes könyv alapján forgatottmű megtekintése után viszont gyakran jó érzéssel jövünk ki a moziból? Ezzel senkit sem akarok lebeszélni Az amerikai című regény elolvasásáról, még kevésbé rábeszélni a bemutatás előtt álló film megnézésére, pláne hogy még nem is láthattam.
De tessék csak figyelni! „Minden férfi szeretne nyomot hagyni maga után” – áll a műben. Tudom, a legtöbben rezzenéstelen arccal olvasnának tovább, van, aki még szépnek, okosnak vagy megjegyzendőnek is találná. Én is odaraktam a borítón a film beharangozását szolgálva elhelyezett szalagot, csak hogy el ne felejtsem majd ideírni: Ekkora állatságot!
A filmen egy elfogadható színész szájából hallva nem lesz ez ennyire lapos, nem tűnik majd kibírhatatlanul mesterkéltnek és hamisnak, mint itt, ahol még teljesen érdektelen példákkal bizonyítani is próbálja a szerző a tételét.
Moziban nincs szükség az ilyen önigazoló fejtegetésekre, ha mégis elhangzik valami, mire felfognánk, már a tárgynál vagyunk: „A sofőr megúszta. A merénylők nem céloztak az első ülésre. Mindnyájan a hátsó ülést lőtték, ahol a revolver fel-felvillanó torkolattüzét látták a lehúzott ablakban.”
Úgy van, csak szépen, pontosan, tárgyszerűen. S akkor is, amikor az élet másik lényeges aspektusa kerül szóba. Minek ez az ostobaság, hogy „a svédek meglehetősen savanyú, búval bélelt népség”? Pláne ezzel folytatva: „Számukra az élet olyasvalami, amiből mindenáron ki kell hozni a maximumot.” Sokkal jobb ez: „Ingrid csak félig volt svéd. Szépségre, alakra akár egy északi istennő”, persze hogy együtt lehet tölteni vele „a hétvégét prémeken összebújva az illatos fenyőrönkökkel megrakott kandalló előtt egyik szeretkezésből amásikba szédülve egy-egy palack ír whiskey társaságában”.
Most már az olvasó is egyetért, ennek a maga után minden nyomot mindig eltakarító, de a világra nyomot hagyni akaró, szívtipró bérgyilkosnak a szerepére senkimást, csakis George Clooney-t! Ő majd kihozza belőle a maximumot.
Martin Booth: Az amerikai (egymagának való úriember) Athenaeum, 432 oldal
Top 5
1.Stieg Larsson: A tetovált lány
Animus. Van belőle svéd-dán-német film is.
2. Jodi Picoult: Tizenkilenc perc
Athenaeum. Eddig bántották, most ő gyilkol.
3. Roger Moore: A nevem moore... Roger Moore
Európa. Önéletrajz.
4. Hugh Laurie: A Balek
Kelly. Egy színész, amikor ír.
5. Schneider–Maass–Benthues–Sorge: A 100 legjobb film
Alexandra. Utazás a mozgófilm történetében.