Kertész lesz
Meglepő közléssel kezdődik az a sajtóanyag, amelyet egy Párizsban éppen mostanában látható, és egy év múlva a Magyar Nemzeti Múzeumban is közönség elé kerülő André Kertész-kiállítás kapcsán fogalmaztak. „André Kertésznek soha nem volt a munkássága egészét átfogó, annak valós arányait és hangsúlyait feltáró retrospektív kiállítása.” Meglepődünk egy kicsit. Merthogy Kertész (1894–1985) fotográfusi tevékenysége többmint fél évszázadot ölel át, egyike a múlt század legmeghatározóbb képalkotóinak, mi pedig különösen büszkék vagyunk rá, miként az egyetemes fotó történet többimagyar származású művészére: Robert Capára, Moholy-Nagy Lászlóra, Brassaira vagy Munkácsi Mártonra.
És persze akadtak azért különféle André Kertész-kiállítások, melyek igen tisztességesen járták körbe a művész életművét, ezek között mi szívesen emlékezünk a Mai Manó Házban 2005 májusában rendezett nagyszabású tárlatra, ott bőségesen áttekinthető volt Kertész sokfelé futó kíváncsisága, érzékeny figyelme, amellyel a látszólag jelentéktelen pillanatoknak is jelentőséget adott. Készülhetett a kép lerobbant kültéri bokszringben, világháborús környezetben, esetleg tizenegy esztendeig tartó párizsi vagy az ezt követő, majd fél évszázados New York-i tartózkodása alatt, mindegy.
André Kertész életét és jelentőségét e helyütt nincs terjedelem részletezni, majd ha a párizsi Jeu de Paume-ban rendezett kiállítást jövő ősszel itthon is láthatjuk, lesz róla szó bőségesen. A 250 művet és kísérő dokumentumokat tartalmazó bemutató ezer négyzetméteres területen, a Nemzeti Múzeum József nádor termeiben kap majd helyet, a mi tulajdonunkban lévő képek mellett láthatók lesznek egyebek mellett a washingtoni National Gallery of Art, a New York-i Kertész Foundation, amanhattaniMOMA, az Art Institute of Chicago, valamint a párizsi Centre Pompidou anyagai is. Most tehát csupán az örömhírt kívántuk megosztani az olvasóval: a Capatárlatok óriási hazai sikere után jövőre újabb nagyszerű fotográfiai esemény várható: Kertész lesz.
Top 5
1. 1234 km Budapest–Róma
Pasqualetti Eleonóra és Barbara Salvucci kiállítása, a Római Magyar Akadémián 2002-ben rendezett közös tárlat folytatása a Budapest Galériában.
2. Varázslatos üvegvilág
Világmárkák – Tiffany & Co, Fabergé, Stuart Crystal, Versace, Bulgari, Rosenthal – egyes termékeit magyar üvegművészek készítik. Az ajkai üveggyár tárgyai exkluzív kiállításon láthatóak Veszprémben, a Laczkó Dezső Múzeumban.
3. Névjegy
Csoportos kiállítás október 22-ig ruhatervezők és vizuális kommunikáció szakosok diplomamunkáiból a Francia Intézetben.
4. Nuda Veritas
Gustav Klimt és a bécsi szecesszió kezdetei 1895–1905 a Szépművészeti Múzeumban.
5. A Dunakanyar festője
Szőnyi István Dunakanyar-képeiből látható reprezentatív válogatás a Szentendrei Képtárban..