A bolgár példa
Az alkotás tegnap este mutatkozott be a CinePécsen, mától pedig mindenki láthatja a hazai mozikban.
A rendező hangsúlyozza: ez a bizonyos bolgár humor nagyon hasonlít az angolhoz. Amikor a mű egyik főszereplője, Alan Ford elolvasta a forgatókönyvet, azt mondta: ez a sztori tipikusan brit, csak kevesebb benne az eső és az esernyő. A rendező szerint azonban az apró finomságokat, delikát részleteket igazából csak itt, Kelet-Európában érthetjük majd igazán. Dimitar Mitovski egyébként nagy rajongója a Coen testvéreknek. Úgy véli, a Mission London ugyanolyan excentrikus karakterekkel és szituációkkal teli, mint amilyenek a neves amerikai páros abszurd műveiben bukkannak fel. A nagy Lebowskiban például az „robbantja be” az egész cselekménysort, hogy tévedésből levizelik a „főhős” szőnyegét. Itt viszont az új londoni nagykövet kap egy olyan feladatot, amitől az egész bolgár politikustársadalom alapjaiban rendül meg: nagyszabású koncertet kell szerveznie a királyi család részvételével. S mindezt amiatt, hogy a bolgár elnök felesége kedvenc színtársulatával megmutathassa a bolgárok „európai arcát”. A mindenütt korrupcióba és pitiáner svindlikbe botló nagykövet végül tudatlanul egy hasonmásokból álló királyi családot verbuvál, akiket ráadásul egy pornófi lmeket gyártó brit cég szállít le. Aki esetleg olvasta a könyvet, még annak is marad számos meglepetés, mivel a film számos téren eltér a könyvtől.
A filmet megelőzte a híre: a Mission London ugyanis minden idők legsikeresebb bolgár mozija. Ez csaknem négyszázezer nézőt jelent – tudom meg Ivan Doykov producertől. Hogy ennek a nézőszámnak a jelentőségét igazán értsük, tudnunk kell, hogy a második legsikeresebb, a tavaly Magyarországon két fesztiválon is vetített, Javor Gardev rendezte Tarantinogengszterfilm, a Zift lett. Ez az alkotás mintegy 35 ezer bolgár nézőt tudott felmutatni. És az is rideg tény, hogy két kis mozin kívül Szófi ában csak multiplexek vannak, és egy bolgár mozgókép átlagos nézettsége kettő és tízezer néző között mozog. Nem mellékesen, az alkotás filmtörténeti sikere részben a miénk is: Kántor László koproducerként és színészként (!) is részt vett a produkcióban.
Dimitar Mitovski és Ivan Doykov sikere úgy jött a bolgár filmeseknek, mint egy falat kenyér. Az új kormány ugyanis idén is, és a tervek szerint jövőre is a felére csökkentené az állami szerepvállalást, kilencmillió euróról mintegy négyre. Ezért a teljes szakma felvonult a Mission London stábja mögött a szombaton kezdődő, Arany Rózsa néven ismert várnai nemzeti fi lmszemlén, így demonstrálva a kormány döntése ellen. A mű kiváló ütőkártya, hiszen a segítségével most először sikerült bizonyítani a nemzeti filmek létjogosultságát.
– Nem vagyunk különbek a többi fi lmesnél, csak most mi lettünk a sikeres példa – húzza alá Doykov. Tegyük hozzá: itthon sem ártana egy ilyen.