Az Irak–Hollywood tengely
Olybá tűnik, továbbra is tart az átok, Irak és vonzáskörzete, különösképpen a napi háborús történések tükrében, meglehetősen riasztólag hat az amerikai közönségre. Ha a haderők nem is, a fizető nézők folyamatos távolmaradásukkal tüntetnek, pedig Hollywood a legjobb erőit veti be a megnyerésükre. Matt Damonnak annyi minden sikerült már, miért pont ez ne menne, gondolták a filmgyári spekulánsok, de nem, az iraki helyzet még a Bondnál is Bondabb Bourne megformálójának is túlságosan nehéz falatnak bizonyult, bár mentségére szóljon, talán az sem volt túl szerencsés, hogy a Zöld zóna legfőbb tétje, hogy talále tömegpusztító fegyvereket a kiskatona a helyszínen.
Az lett volna csak a meglepetés, ha talál, de ennyire senki sem akart elrugaszkodni a valóságtól, melyhez mégsem illet a Bourne ból hozott keménykedés és harcmodor. Ha valami, akkor már inkább a napi izzadságok és az üzemszerű életveszélyek – ezek aprólékos bemutatása valamelyest mégis hitelesebbnek tűnt a mozivásznon, s az ilyen hitel, némi életszerű drámával keverve az egyik legbiztosabb út a…
Nem,mégmindig nem a kaszszák bevételéhez, mert ahhoz még ez is kevésnek bizonyult, de az Amerikai Filmakadémia szívéhez, mint azt az eredmények is bizonyítják, a hazáját szolgáló és a háborúnak kiszolgáltatott amerikai katonán át vezet az egyik legrövidebb út. 2010ben két háborús film is érdekelt volt a mezőnyben; a győzelmet mindenki A bombák földjén stábjától várta (a 9 jelölésből 6ot sikerült is díjra váltaniuk), míg a DVDn nemrég itthon is kiadott A harcmező hírnökei a téli olimpián elinduló jamaikai bobosok szerepét kapta, vagyis Woody Harrelson és Ben Foster filmjét hamar elkönyvelték az „az is szép, hogy idáig jutott” versenyzőnek (2 jelölés, 0 díj).
Pedig a két film között csak a felhajtás mértékében lehet lényeges eltérést kimutatni, Harrelson és Foster, mint halálhíreket kézbesítő hátországi egyenruhások, semmivel sem maradnak el drámázásban Jeremy Renner adrenalinfüggő bombaszakértőjétől. A két főszereplő mellett ráadásul Samantha Morton, és egy cameonak is beillő kicsi szerep erejéig Steve Buscemi is alkalomhoz illő megrendüléssel emeli az összdrámai hőfokot.
Top 5
1. Film: Dumas
Alexandre Dumas szerepében Gérard Depardieu
2. Film: Mary és Max
Eggyel több érv az animáció nagykorúsága mellett.
3. Film: Pancser Police
Mark Wahlberg és Will Ferrell fakabátként pancserkodnak.
4. DVD: Végrehajtók
Jude Law és Forest Whitaker sci-fiben komolytalankodnak.
5. DVD: A fantasztikus róka úr
Wes Anderson bábjátéka Roald Dahl nyomán.