A kotta színe

Legyen a zene mindenkié – szegény Kodály, ha annyi forintja volna, ahányszor ezt a bonmot-t citálták tőle, ő volna a mennyország Bill Gatese.

Persze nyilván azért idézték ennyiszer éppen ezt a mondást, mert nagyon igaz. Ki merne vitatkozni? A zene ugyanúgy a szegényé, mint a gazdagé, ugyanúgy a langalétáé, mint a zsebcirkálóé, ugyanúgy a jóképűé, mint a portréjával foncsort repesztőé. A zene a legdemokratikusabb izé, amit ember feltalált. A zene ugyanúgy a sérülteké, mint az épeké – ez jutott eszembe Kodály és a Parafónia együttes kapcsán.

A történet 1991-ben kezdődött, ekkor „importálta” Magyarországra Vető Anna gyógypedagógus az úgynevezett színeskotta-módszert, amit külföldiül Ulwilának neveznek. S aminek nagyszerűsége abban ragadható meg, hogy ennek segítségével végre lehetővé vált az értelmi sérült fiatalok zenei oktatása, ami a metódus adaptációja után alig négy évvel már meg is kezdődött. Két év múlva, vagyis 1997-ben pedig már együttes is alakult a srácokból, akkor még ugyancsak Ulwila néven. A Parafónia nevet 2003-ban vették fel. A zenekar vezetői időrendi sorrendben: Vető Anna, Kövics Ágnes és Megyesi Zsófia. Jelenleg Fabényi Réka irányítja a munkát. A tizenkét tagú Parafónia akkordlantot, metallofont, furulyát, sípokat, szólóciterát, basszusciterát, basszusxilofont, tubafont, csellót, különféle dobokat és egyéb ütő-, valamint ritmushangszereket szólaltat meg. No és a legfőbb instrumentumunkat: az emberi hangot.

Téved, aki jóindulatú fejsimogatással elintézné a Parafóniát, és egy alig őszinte mosollyal nyugtázná, hogy na, megint egy sérültekből álló zenekar, akiknek jóérzésből is illik tapsolni kicsit. Az együttes koncertnaptárát böngészve, a www.parafonia.hu weboldalon található műsorszámokba hallgatva mindenki meggyőződhet róla, hogy egyrészt milyen jól működik a színeskotta-rendszer, másrészt pedig hogy azok is nagyon is élvezhető zene „előállítására” képesek, akikről a nagy többség nem is gondolná.

Annak pedig, aki élőben is szeretné hallani őket, szeptember 18-án a Klelbelsberg Kultúrkúriában a helye, ahol nemcsak a hangverseny élvezhető, de Mészáros Annarózsa Parafónia együttesről szóló fotókiállítása is.

A fotók hősei: sérült fiatalok.

A zene hősei.

Top 5

1. Budapest Bár és Szakcsi Lakatos Béla

A századelő füstös hangulata az A38 Hajón szeptember 14-én este nyolckor.

2. Zongora és klarinét

Oláh Kálmán és Klenyán Csaba Bach-improvizációi a Belvárosi Szent Mihálytemplomban szeptember 17-én este hétkor.

3. Balogh Kálmán és a Gipsy Cimbalom Band

Délibáb-lemezbemutató vendégekkel szeptember 18-án este nyolckor a Gödörben.

4. Bach János-passió

Zádori Mária, Bakos Kornélia, Megyesi Zoltán, Kovács István, Mokán László és a Carmine Celebrat Kórus és Zenekar (vezényel Zimányi István) koncertje a Belvárosi Szent Mihály-templomban szeptember 18-án este hétkor.

5. Csík zenekar

Koncert a Szekszárdi Szüreti Napokon, a Prométheusz parkban szeptember 18-án, délután ötkor.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.