Mendes és Spacey III. Richárdja

A londoni színházszeretők máris lázban égnek a hír hallatán, hogy az Amerikai szépség alkotópárosa 2012-ben a III. Richárddal eleveníti fel együttműködését.

Augusztus utolsó napjaiban fejeződött be Londonban a Híd (The Bridge) projekt második idénye. Mint arról korábban a Népszabadság is beszámolt, a transzatlanti színházi kezdeményezés 2009-ben indult útjára. A kifejezés szó szerint értendő, hiszen a Nagy-Britanniában született, az elmúlt években nagyrészt az Egyesült Államokban élő Sam Mendes „szellemi gyermekeként” emlegetett előadások a New York-i Brooklyn Academy of Music (BAM) és a londoni Old Vic színházon kívül a világ számos helyén turnéznak. Ebben az évben Shakespeare Vihar és Ahogy tetszik című színműve többek között Szingapúrban, Párizsban, Madridban és Recklinghausenben fordult meg.

A két alkotó 2000-ben, az Oscar-győzelem után
A két alkotó 2000-ben, az Oscar-győzelem után

A program utolsó felvonása egyben csattanónak is ígérkezik. A napokban Sam Mendes és Kevin Spacey kiemelt figyelmet kapott sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az amerikai színész először alakítja a III. Richárd címszerepét, Lord (Laurence) Olivier nyomdokaiba lépve. A bemutatóra 2012 februárjában, a BAM színháztermében kerül sor, majd a produkció Londonba, az Old Vicbe költözik, és a nyári olimpia teljes ideje alatt (július 27.–augusztus 12.) műsoron marad.

Sam Mendes „túláradóan boldognak” nevezte magát, amiért az Amerikai szépség (American Beauty) 1999-es, később többszörös Oscar-díjas filmsikere után ismét együtt dolgozhat Spacey-vel, akiről úgy véli, „e szerep eljátszására született”. A Híd projekt eddigi előadásai is alkalmasak voltak az alkotói partneri viszony elmélyítésére, hiszen Kevin Spacey 2004 óta az Old Vic művészeti igazgatója. Ebben a minőségében nem pusztán Lord Olivier egykori teátruma, hanem az egész brit színházi kultúra felfrissítésén fáradozik, különös tekintettel amerikai sztárok (legutóbb Jeff Goldblum a Második utca foglyaiban) meghívására egyes bemutatókra. A kulturális misszió jegyében dollármilliókkal kecsegtető hollywoodi filmszerepekről lemondó Spacey nem hagyta magát felüllicitálni. Mint mondta, Sam „az egyik legkitűnőbb rendező, akivel jószerencséje összehozta, és ez a szereplehetőség legvadabb reményeit is felülmúlta”. A sokoldalúan tehetséges, egyben magánéletét illetően rendkívül titokzatos művész szerint Mendes „különleges látószögből közelíti meg a szerepeket és csiszolja-formázza a színészeket”. A York-ház és a Lancaster-ház közötti „rózsák háborújában” a trónért küzdő III. Richárd a drámairodalom egyik leghálásabb fi gurája, a darab egyes fordulatai pedig a köznyelvbe is bevonultak. Alig múlik el nap anélkül, hogy egy brit lap a „rosszkedvünk tele” kifejezést ne használná.

A III. Richárd szereposztásának további neveire nem derült még fény, de eddig nagyjából egyformán voltak jelen az együttesben a brit és amerikai színészek, köztük olyan jól csengő nevek, mint Simon Russell Beale, Sinéad Cusack, Rebecca Hall, Ethan Hawke. Sam Mendes élete és pályafutása azóta izgalomban tartja a briteket, mióta alig néhány évvel a cambridge-i egyetem elvégzése után már Judi Denchet rendezte a Cseresznyéskertben a West Enden, dolgozott a Royal Shakespeare Companyvel, majd megalapította az azóta is kiegyensúlyozottan magas művészi színvonalat képviselő, nonprofit Donmar Warehouse színházat. New Yorkba távozása felkavarta az érzelmeket, arról már nem is beszélve, amikor ez év elején összeomlott majdnem hétéves házassága az egyik legkedveltebb brit színésznővel, az Oscar-díjas Kate Winslettel. Remények szerint a III. Richárddal Sam Mendes végre jó irányba tereli a felé irányuló figyelmet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.