Egymásra találás a Paulay Ede utcában

A világ első izraeli kulturális intézete nyílik meg pénteken a közönség előtt Budapest belvárosában, a Paulay Ede utca 1.-beli Mala Zisser-házban. Az intézmény legfőbb célja a magyarok legtöbbje számára ismeretlen izraeli – de nem kizárólag az ottani zsidó – kultúra megismertetése és megszerettetése, jelentették be.

A civil összefogás eredményeképpen, tehát a nagyvilágban élő zsidóság és Izrael kapcsolatait ápoló nyolcvanéves Szochnut szervezet, valamint magánszemélyek, cégek közreműködésével megszületett kultúrközpont egy karikatúrakiállítással indít, a hazájában legendás, magyarországi születésű Dosh, azaz Gárdos Károly (1921–2000) rajzainak bemutatásával. Szombat este egy világhírű izraeli csellista, Hiller Zori ad koncertet magyar közreműködőkkel, a műsort izraeli és magyar szerzők műveiből állították össze. A ház földszintjén keddig látható az Izrael 3D-ben című fényképkiállítás – a fotókat plazmatévékre kivetítve tekintheti meg a publikum.

Balázs Gábor, az intézet igazgatója lapunk érdeklődésére elmondta: szeptember elején a modern héber költészetet megismertető rendezvényre várják az érdeklődőket, majd Izrael vezető dizájnművészének munkáiból nyílik kiállítás. Természesen lesznek állandó programok is: könyvklubot, zenei klubot, előadásokat, gyerek- és ifjúsági programokat szerveznek, emellett, mint minden hasonló intézmény, úgy részben ez is oktatóközpont lesz, különös tekintettel a héber nyelvoktatásra. A ház részletes kínálata a www.izraelikultura.hu című oldalon olvasható.

Az igazgató hangsúlyozta: a központ apolitikus, nyílt és befogadó intézmény, amely minden olyan közösséget, klubot, egyesületet szívesen befogad, amelynek tevékenysége összeegyeztethető a küldetésével: összehozni az izraeli és a magyar filmeseket, írókat, előadó-, zene-, táncés képzőművészeket, az izraeliek és a magyarok kulturális egymásra találásának fórumává válni. A kérdésre, hogy miért éppen Budapestre esett a választás, a sajtótájékoztatón megjelent Szochnut-elnök, Nathan Sharansky elmondta: egyrészt Magyarországon él Európa negyedik legnagyobb – nagyjából százezres –zsidó közössége, másrészt nagyon sok olyan lelkes civilt találtak itt, akiknek számíthattak a közreműködésére.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.