Tisztelettel, csipkelődve

Mert csak egy kimondottan rossz újságíró képes ilyen remek beszélgetéseket készíteni.

Amikor a Lehetetlen?! című beszélgetős műsort néztem a királyi tévében, még nem tudtam, milyen író Vámos Miklós. Azt viszont tudtam, hogy milyen újságíró: rossz. Mert csak egy kimondottan rossz újságíró képes ilyen remek beszélgetéseket készíteni. Nem tolakodó, szinte rezzenéstelen arccal kérdez, és nagyokat hallgat. Teljesen átengedi a terepet az interjúalanynak, nem akarja legyűrni, a maga képére formázni. Nem csillogtatja, ha kell, ha nem a felkészültségét. Semmiképp sem illett bele az ezredvég kínálta televíziós személyiségek kliséjébe. Szerény volt, és akkoriban úgy tűnt, ez a lehető legnagyobb anakronizmus.

Ma már tudom, szerénysége onnan eredt, hogy amikorra képernyőre került, már kész volt: íróként, emberként. Nem ott kellett bizonyítania. Ezért lehetett a Lehetetlen?! a kilencvenes évek egyik legjobb műsora. A Kedves kollégák című interjúkötet ezt viszi tovább.

Hetvennégy beszélgetést tartalmaz mintegy hetven íróval (a legkedvesebbekkel kétszer is beszélgetett) 2005-től 2009-ig. Mindegyik beszélgetés helyszíne (egy kivétellel) az Alexandra Pódium volt, a két kötet a beszélgetések elevenségét megőrző, ám szerkesztett változatait tartalmazza. A névsor kimerítő és teljes, nem is annyira a hiányzók szúrnak szemet, inkább az, hogy egy-egy „író” hogyan kerülhetett az illusztris társaságba (Tisza Kata, Gerlóczy Márton, Müller Péter). Külön öröm, hogy bekerült Morcsányi Géza, a Magvető és Barna Imre, az Európa kiadó vezetője, vagy Radnóti Sándor esztéta és Kulcsár Szabó Ernő irodalomtörténész.

A beszélgetések pedig frenetikusak. Nem csak, ahogy mondani szokás, közelebb hozza az írókat és műveiket hozzánk, hanem eléri, hogy kicsit másként olvassuk majd őket: a bennfentesség érzetével. Kedves ismerőssé, jó szomszéddá teszi az írót, hiszen megtudhatjuk, hogy Spiró költő is egyben, hogy az erdélyi költőnek hét élete van, s akkor is számíthatunk Vámosra, ha leégett a házunk. Hiszen épp ez a kötet legnagyobb vonzóereje, hogy kolléga beszélget kollégával: tisztelettel, csipkelődve és mindig kíváncsian. Vámos pedig mindent megold, minden csapdát átugrik (hacsak nem akar belesétálni), alázattal és nagy-nagy rutinnal. Még azt is, amikor a szomszéd szobából hoz alanyt: Esze Dórát, a feleségét. Pedig ez tényleg nem lehetett egyszerű. Majdhogynem lehetetlen.

Infó: Vámos Miklós: Kedves kollégák 1–2.

Top 5

1. Illés Andrea: Magyarország világörökségei

Scolar Kiadó. Van, amire büszkék lehetünk.

2. Gábor Eszter: Az Andrássy út körül

Osiris Kiadó. Tanulmánykötet Budapest legrangosabb útvonaláról.

3. Bächer Iván – Teknős Miklós: Megyek Budára –újlipótkötet

Ab Ovo. Újlipótváros jelene és históriája feneketlen kút, amelyből az idők végeztéig lehet meregetni a történeteket.

4. Feldmár András: A tudatállapotok szivárványa

Jaffa Kiadó. A Vancouverben élő magyar pszichoterapeuta előadásai.

5. Szó és zene

Esterházy Péter, Parti Nagy Lajos, Spiró György, Závada Pál szerepel Dés László koncertjén az Uránia moziban szeptember 2-án este 7-kor.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.