Szép nyereséggel zár a fesztivál

Akár a százmillió forintot is megközelítheti a Sziget nyeresége. A válság és a kiszámíthatatlan időjárás miatt a látogatószám elmaradt a tavalyi csúcstól.

Idén ötven-százmillió forint volt a most véget ért Sziget Fesztivál nyeresége – becsülte meg kérdésünkre Gerendai Károly főszervező. A bizonytalanságot az is okozza, hogy a 2,7 milliárdosra tervezett költségvetés az esős napok utáni helyreállítások miatt néhány tízmillióval még nőhet. A fesztivál 382 ezer látogatót vonzott: egyszerre átlag hatvanezren tartózkodtak kinn (a csúcsnapon, azaz szombaton 72 ezren). Közülük mintegy 35 ezer embernek volt ott alvós, illetve hazamenős hetijegye, mintegy tízezren napijeggyel jutottak be (ebből naponta körülbelül ezer ember a 11 óra után érvényes félárú jeggyel), közel tízezren dolgoztak a fesztiválon, és sokan vannak kint szakmai, illetve ingyenjeggyel is.

Habár a parkolási szisztémához hasonlóan, mobiltelefonnal megváltható, „percalapú” jegy nagy újításnak számított, az egy hét alatt összesen csupán 250 darab kelt el belőle. Az idén bevezetett új rendszer viszonylagos népszerűtlenségét Gerendai Károly nem éli meg kudarcként: jövőre is biztosítják ezt a lehetőséget. Reményei szerint ráadásul a – Dreher melletti másik – főszponzor, a Vodafone ügyfelein kívül a t-mobile-osok és a telenorosok számára is.

A szervezők számításai szerint a naponta kint tartózkodók körülbelül fele külföldi: ez az arány a korábbi évekhez képest nem nőtt, és úgy vélik, a jövőben sem igazán változik. Idén a látogatószám némileg elmaradt a csúcsnak számító, a rendezvény befogadókészségét közelítő 390 ezertől. Ezt az ügyvezető a változékony időjáráson kívül a gazdasági válság hatásaival indokolja. A költségek növekedése miatt az idén is emelték a jegyárakat. Mostanában amennyit a különböző átszervezésekkel a költségekből le tudnak faragni, szinte annyit el is visznek az „elszaladó” fellépti díjak. A CD-piac összeomlásával indokolható jelenségnek szerinte a szervezők szakmai összefogása vethet gátat, de egyes fesztiválok így tönkre is mehetnek. A nyereséget módosíthatja – eddig apasztotta – az euró árfolyamának számukra kedvezőtlen változása is.

A főleg internetes fórumokon megjelenő bírálatokat, melyek szerint a szervezők más úton-módon „vennék ki a hasznot” a rendezvényből, Gerendai határozottan cáfolta. Ama vád kapcsán, miszerint a vendéglátás profitját egy külön cégen keresztül fölöznék le, leszögezte, hogy annak nyeresége is része a kft. bevételeinek. A fesztivált a hatóságok évek óta rendkívül alaposan ellenőrzik, és a Sziget neves partnerei sem engedhetnének meg maguknak semmiféle visszaélést – hangsúlyozta. Emlékezetes: a Sziget tulajdonosaként Gerendai, illetve társa, Takács Gábor korábban megállapodott az econet.hu Nyrt.-vel, hogy a tőzsdén lévő cég fokozatosan kivásárolja őket a társaságból. A vételár attól függ, teljesítik-e a rendkívül bátor nyereségtervet. E tekintetben idén októberben az econet.hu a 2008-as teljesítésért fizet, amivel 51 százalékos tulajdonossá válhat. Ez évben Gerendai Károly szerint a – Sziget Kft. által szervezett több más fesztivál eredményét is összesítve – a gazdasági válság, a forintárfolyam, a fellépti díjak elszaladása és az időjárás ellenére megközelíthetik a vállalást. (A Sziget Fesztivál tekintetében a nyereségpontot a 370 ezres látogatószámhoz kötötték.) Azt egyelőre nem látják, hogy a további kivásárlásokhoz kötött, még nagyobb nyereséget miből érik majd el. Ilyen esetben az econet .hu kevesebbet fizet a maximum közel ötmilliárdos vállalásnál.

Gerendai Károly lapunkkal közölte: ebben az évben a Sziget Fesztiválon nem volt gond a hangerővel, ha csak azt nem vesszük, hogy a VHK nevű együttes sátorban tartott koncertjét egy lakossági panasz miatt oly mértékben lehalkították, hogy emiatt a közönség szerint már élvezhetetlenné vált az előadás. A kilátogató politikusokkal külön nem egyeztettek, de ők az ügyvezető elmondása szerint elégedettségükről biztosították.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.