Megmaradtunk magyarnak
Többen a lengyel trónt is birtokló I. Lajos mellett érveltek. Ebből a szempontból szóba jött Báthory István is, csakhogy ő hiába volt erdélyi fejedelemként lengyel király meg litván nagyfejdelem, magyar királlyá nem koronázták. Én IV. (Kun) László mellett kardoskodtam: seregével Rudolf császár szövetségeseként vonult a pártütő Ottokár ellen, és a hatalmas cseh király behódolt az első Habsburg előtt. Ha nincs a 14 éves magyar király, nincs a későbbi hatalmas birodalom sem! (?)
Nyilván nem osztja véleményemet – Kun Lászlót nem is szerepelteti – Lázár István, aki a Corvina Kiadó elsősorban külföldieknek készült történelmi füzetét öszszeállította. De azért az ő szövegéből is kiderül, másképpen látnánk a történelmünket, ha nem magyarok volnánk. Az Árpád-kori királyok 1301-ig tartó évszázadait például hangsúlyosan a trónért való harc (marakodás) időszakának, amelyben azért időről időre megjelentek nagy uralkodók: I. István, I. László, Könyves Kálmán (angolul: Coloman the Booklover) – „meghökkentő, ha egy király ezidőtt Könyves előnevet nyer” – és IV. Béla.
De a legérdekesebb, ahogy megjelenésünket bemutatja a szerző: „Fél évezreddel a Római Birodalom bukása után, a már javarészt keresztény, ám civakodó részekre szakadt Európát három harcias és mohó pogány népség tépinyúzza… A mórok utóbb visszakényszerültek Afrikába. A vikingek haza nem térő hányada beolvadt azokba a népekbe, amelyeket leigázott. A magyarok, lecsitulván, Közép-Európa peremén megalapítják most ezeréves államukat.”
S hogy így látják mások is, bizonyítja az utóbbi hetek híre: Németország augsburgi régiójában a 955-ös Lech-mezei csata – a keresztény Európa győzelme a pogányság felett! – emlékére 2014-re hatalmas múzeumkomplexumot terveznek létrehozni.
Biztosan látható lesz benne Lehel kürtjének másolata.
Infó: Kis magyar történelem 62 színes képpel, a Brief History of Hungary (with 62 Pictures in colour) eine kurze geschichte ungarns –mit 62 farbbildern,Bréve Histoire de la Hongrie avec 62 illustrations, Corvina. 36 oldal (Van japán változat is.)
TOP5
1. A történelem eleven valósága
Európa. George F.Kennan amerikai diplomata és John Lukacs az Egyesült Államokban élő magyar történész levelezése a hidegháborúról.
2. Bryan Cartledge: Megmaradni
Officina '96. A magyar történelem egy angol - a nyolcvanas években budapesti nagykövet - szemével.
3. Oplatka András: Széchenyi István
Osiris. A Süddeutsche Zei tung neves publicistájának könyve a nagy magyar - és európai - politikusról.
4. Vámbéry Ármin: Bokhara története
Lilium Aurum. A dunaszerdahelyi kiadó Vámbéry-sorozatának új kötete.
5. Lengyel Tünde-Várkonyi Gábor: Báthory Erzsébet
General Press. A grófnő fürdött a cselédlányok vérében, ahogy Csók István elveszett festményén látszott, vagy csak ráfogták?