Kiállítás kukkolása
Hétéves múltra tekint vissza a Friss kiállítás a Kogart Házban. Minden évben a legifjabb kortárs képzőművész-generáció alkotásainak bemutatását, ezzel együtt pedig a művészek, a művészeti szcéna és a közönség közötti kapcsolatteremtést és párbeszédet célozza. a z idén a válogatással megbízott két ifjú kurátor internetes blogot vezetett tevékenységéről.
A múlt idő használata nem is helyénvaló, a kiállítás szervezését és megvalósulását dokumentáló blog a tárlat teljes időtartama alatt működik, alakul, formálódik, egy pillanatra sem veszít elevenségéből. A fiatal művészettörténészeknek, Szabó Noéminek és Mészáros Zsoltnak köszönhetően feltárulnak a titokzatos munka szépségei és nehézségei. A májusban indított napló „tetőpontja” kétségkívül az augusztus 6-i látványos performance volt, amelyen Eszenyi Enikő mondta a megnyitóbeszédet.
De szeptember végéig még sok érdekes momentum várható a friss2010.blogspot.com címen.
A 24 kiválasztottművész 50 alkotásából összeálló gyűjtemény e blog által válik teljessé. a tárlat többségében a képzőművészeti egyetemek – a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán végzett – friss diplomásainak munkáiból áll össze, de a kurátorok az ország más művészeti intézményeiben tanult alkotóknak is lehetőséget adtak a bemutatkozásra.
A Hétköznapok valósága alcím utal a válogatott munkák tematikájára, valamint a kiállítást kísérő blog funkciójára. Arra, hogy az új médiaműfajok – jelen esetben a blog – használata fontos lépés a kortárs képzőművészet elitista jellegével kapcsolatos előítéletek megváltoztatásához.
A kiállítás témájául szolgáló „újraszerveződő közösségi létforma” nemcsak az utca vagy a természet valós tereit jelenti, hanem az internet virtuális tereit és a kapcsolatteremtés új módjait is magában foglalja. Nem véletlen, hogy a hagyományos műfajok – festmények, képgrafikák, textilszobrok és installációk – mellett mechanikus szobrok és intermédiaművek is helyet kaptak.
„A kurátor is ember. Meg a kortárs képzőművész is” – állítják a kurátorok a blog mottójában. Ha a kiállítás a cél, akkor a blog nem más, mint utazás. És talán nem is annyira a cél elérésének a pillanata a lényeg, hanem maga az út.
Infó: FRISS 2010: Hétköznapok valósága Most diplomázottak művei a koGart házban (budapest VI., andrássy út 112.) Nyitva: szeptember 26-ig.
Szószedet
A blog egyik nagy erényének tartom az óhatatlanul előforduló szakszavakat a kiállítás szakmán kívüli célközönsége számára is közérthető formában magyarázó szószedetet. Innen valók az alábbiak:
Kurátor:az a művészettörténész, olykor diplomás technikus, aki kitalálja, megszervezi a kiállítást, telefonálgat, rohangál napestig de ha a sors úgy hozza, képet rak fel, glettel, szállít, vitrint pucol. a kurátor mindig kissé feszült, kivéve talán kiállításának megnyitóján, ahol egy pohár vörösbor társaságában szelíden hallgatja a pozitív és negatív véleményeket.
Pályakezdő művész: Úgy néz ki, mint egy átlag fiatal, de a lelkében önkifejezés, és nem tudod, melyik mondatod vagy gesztusod lesz nyersanyag. a kortárs művészek köztünk élnek.
KOGART Ház: Kovács Gábor Művészeti a lapítvány. Nem a gokart szórejtvénye. www.kogart.hu.
Meló (szleng): a műalkotás.