Terjeszkedik a bolgár médiacárnő
A német cég Romániában és Szerbiában jelezte, hogy úgy döntött: kivonulni készül. Bulgáriában viszont – az ottani sajtóban megjelenő hírek szerint –újsütetű helyi médiacárnő veszélyezteti a német cég eddig erősnek gondolt pozícióját.
Az afera.bg botránysite nem rég azt írta, hogy Irena Kraszteva már leelőlegezte a WAZ bulgáriai lapjait. Ez pedig nem akármilyen falat lenne, hiszen a német cég sokáig piacvezető volt a színes bulvárlapok bolgár piacán. A hírt nem erősítette meg egyik fél sem, és a WAZ honlapján továbbra is szerepelnek a Trud (volt szakszervezeti napilap) és a 24csasza tabloid címei.
De kicsoda Kraszteva, aki alig egy évtizede tűnt fel a bolgár üzleti és politikai életben? Szűkös életrajzi adatai szerint a testes, 55 év körüli asszony filológiai és újságírói tanulmányokat végzett, majd az akadémiai kiadónál volt korrektor. A kilencvenes években feltehetően ingatlanspekulációval alapozta meg üzleti karrierjét. Személyes barátság fűzte a cári párt (NDSZV) szóvivőjéhez. Így lett belőle az állami szerencsejátékcég vezetője 2002-ben. Akkoriban elsősorban a sportegyesületek ingatlanjai körüli ügyek tették ismertté a nevét. Később rövid időre ő vezette a bolgár olimpiai bizottságot.
Kraszteva és huszonéves fia, Deljan Peevszki a cári párttól gyorsan átállt a török kisebbség pártjához (DSZP). A fiúból a párt először miniszterhelyettest csinált a rendkívüli helyzetek minisztériumában – most pedig a DSZP nemzetgyűlési képviselője. A vele kapcsolatos legújabb hír, hogy Szófiában a minap felrobbant városi terepjárója; a képviselő megúszta.
Kraszteva és fia három éve egymás után szerzi be a lapokat. Jelenleg három országos és két helyi lap az övék. Megszereztek több magazint, és az ország legnagyobb nyomdájában is főtulajdonosok. Cégük, az Új Bolgár Médiacsoport Holding Rt. megszerzett egy bevezetett internetes site-ot és két kereskedelmi tévét is.
A hír, miszerint a WAZ lapjaira is szemet vetettek, arra utal, hogy tovább növekednének. A bolgár korrupció- és maffiaellenes titkosszolgálat, a DANSZ tavaly vizsgálta, miből telett Krasztevának a médiafelvásárlásra. Akkor azt állították, hogy tiszta eredetű pénzből fizettek.
A vásárlásokat a Bolgár Korporatív Kereskedelmi Bank hitelezte meg. Ezt a helyi sajtó a DSZP-hez közel álló pénzintézetnek mondja, amely arab pénzeket mozgat. Krasztevát és Peevszkit felmentették a pénzmosás vádja alól.
Mindez még az előző szocialista vezetésű kormány idején történt, amelyben a török pártnak kulcspozíciója volt. Bojko Boriszov jobbközép kabinetje viszont hangos kampányt folytat a DSZP ellen, mivel szerintük az a korrupció melegágya Bulgáriában. A médiacárnő birodalmát azonban – eddig legalábbis – nem fenyegették. Feltehetően, mert lapjai igen megértőek Boriszov kormányfő politikájával kapcsolatban.