Óbudai világtalálkozó

A válság, úgy látszik, nem különösebben nyomta rá a bélyegét az idei Szigetre: Közép-Európa legnagyobb zenei és kulturális fesztiváljának költségvetése minden eddiginél nagyobb: összesen mintegy 2,7 milliárd forintot költenek a szervezők a programokra, a helyszínre, a biztosításra, miegyébre. Ez ötvenmillió forinttal több, mint tavaly, majdnem háromszor annyi, mint 2001-ben, és megközelítőleg százszorosa az első, 1993-as Diáksziget költségvetésének. A szervezők nyilván idén is rekordot döntenének, már ami a látogatók számát illeti. Meglátjuk, sikerül-e túlszárnyalni a tavalyi 390 ezres látogatottságot.

A nagyszínpad kínálatának összeállításánál mindenesetre érezhető e törekvés. A hétfői Kispál-búcsú, valamint a keddi Cseh Tamás-emlékkoncert, reggae örömünnep és a II. Magyar Dzsessz Napja elnevezésű program, vagyis a mínusz egyedik és a nulladik nap után ma kezdődik a „hivatalos” Sziget program, nem is akárhogy.

Az amerikai Gwar a maskarás metált erőlteti majd, szerencsére kora délután, a gyengébb idegzetűekre is gondolva. A brit The Toy Dolls kultikus punkcsapat immár harminc éve készteti szelíd pogóra a punkmozgalom aktivistáit, a magyarokat is, hiszen nem először játszanak hazánkban. De a rendszerint fekete-fehérben megjelenő svéd The Hives koncertjén is lendülnek majd a végtagok, és az ugyancsak brit Madness koncertjén is erős mozgás várható.

A csütörtök megint csak piros betűs nap lesz a punk iránt vonzódóknak: Johnny Rotten új bandája, a Public Image Ltd sokkol délután. Később a bátran ska legendaként aposztrofálható The Specials lép színpadra. A több mint három évtizede alakított, aztán szertefoszlott, két éve pedig feltámadt banda koncertje több mint szimpla nass. Ahogy a Faithless megmozdulása is. Utóbbi banda már-már a Sziget törzszenekarának számít, imádják őket a magyarok, annak ellenére is, hogy nemzetközileg nincsenek épp a csúcson.

A német reggae legnagyobb alakja, Gentleman új, Diversity című lemezének anyagát népszerűsíteni érkezik a Hajógyárira, a Mika fedőnevű brit Michael Holbrook Penniman pedig második korongjának igyekszik híveket szerezni, bizonyára nem is eredménytelenül. Hiszen minden egyesül benne, ami ma egy popzenészkarrierhez szükséges, és most egyáltalán nemcsak a külsőségekre gondolok. Azok is megvannak, persze, de némi karizma, kitartás és kiváló énekhang sem árt. Abból meg bőven adagolt neki a teremtő.

A Muse jelenleg talán a világ legmenőbb bandája. Vasárnap láthatjuk őket
A Muse jelenleg talán a világ legmenőbb bandája. Vasárnap láthatjuk őket

Zeneiségért a Thirty Seconds to Mars tagjai sem mennek a szomszédba. Az 1998-ban, amolyan családi zenekarként indult banda ma a világ egyik legsikeresebb formációjává nőtte ki magát. Hogy miféle műfaj is az, amit az amerikai srácok játszanak, poszt-grunge, emo, progresszív rock vagy valami más jóság, arról vita folyik. Nekünk az is elég, hogy kimegyünk, és jól megnézzük őket, a címkézést meghagyjuk az okosoknak.

A hétvége: célegyenes. A Tankcsapda szombaton adja már-már szokásos szigetes őrületét, közvetlenül a Cribs után, s a metál állócsillag Iron Maiden előtt. Vasárnap az ukrán Rada, a Death Valley Screamers, Danko Jones és Billy Talent mellett érkezik a Kasabian is. A Sziget utolsó nagyszínpados fellépőjeként pedig a világ jelenleg talán legmenőbb bandája, a Muse készül elvarázsolni a placcra tömörülteket, mert hogy tele lesz a tér, az nem kétséges. Új, Resistance című lemezüket mutogatják majd be előzékenyen a jóra fogékony magyaroknak és külföldieknek. Hogy lássuk, milyen kemény gyerekeket adott az angliai Teignmouth a világnak. S hogy mit tud az idei Sziget legdrágább zenekara.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.