Hatvanas izzók
Szegeden biztosra mennek: a Dóm téren először játsszák a hatvanas évek kultikus musicaljét, a Hairt, Újszegeden pedig Jávor Pál életének utolsó hónapjairól mesélnek.
A pályatárs Gobbi Hilda tömören fogalmazta meg Jávor Pál életének fő mozgatóját, egyben tragédiáját: „Hogy arra használták, hogy szép volt, meg mulatni tudott? Hát mindenkit arra használnak, amit akarnak.” Hogy a sármos film- és színpadi színész, a külhoni karriert is építő Jávor valóban egy korszak emblémája volt, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy 1959-ben tízezrek vettek részt a temetésén. Pozsgai Zsolt drámaírót már több ízben foglalkoztatta a „magyar Clark Gable” alakja: a színész 1944–45-ös sopronkőhidai börtönnaplója ihlette a Jávor, illetve a Szeretlek, Faust című darabjait. A Kék-lila nyár című zenés játékban ezúttal a már súlyos beteg Jávort állítja elénk: a darab ősbemutatóját az Újszegedi Szabadtéri Színpadon tartják augusztus 13-án.
Ebben Jávor egy szerelmi háromszög szereplőjeként tűnik fel: a szellemileg friss, ám testileg már elgyötört férfi mellett ugyan ott áll felesége, de muszáj megjelennie a fiatal, feltörekvő színésznőnek is. A Szegedhez sok szállal kötődő Telihay Péter rendezi az előadást, melynek főszereplője Hegedűs D. Géza lesz. A darab helyszínéül szolgáló Kamara Varieté hangulatát élő zenekari kíséret idézi majd meg.
Nem fog csalódni az sem, akit inkább a nagy forma vonz, hiszen a szintén augusztus 13-i premier után még öt estén át látható a Hair című musical a Tisza folyó túlpartján. Az idei évadban már nagyszínpadon és pinceszínházban is dolgozó Bagó Bertalan megint léptéket vált: abban, hogy a Dóm téri óriás színpadon sikerüljön megidézni a háborúba sodródó hatvanas évek atmoszféráját, a Budapesti Operettszínház ifjú tehetségei mellett segítségére lesz a koreográfus Román Sándor is.
A rendező szerint a musical fő kérdése, hogy „van-e ma bármilyen eszme vagy ideológia, amely megérdemli, hogy érte gyilkolni kelljen? Én azt mondom: nem, nincsen ilyen eszme!” A bemutatóra új szövegkönyv születik, melyet Bagó és Bereményi Géza közösen jegyez, közelebb hozva a mához a szabadságról szóló klasszikus történetet. Akit érdekel, hogyan, annak jó lesz igyekeznie: június közepéig a jegyek több mint kilencven százaléka elkelt.
Top 5
1. Ezeregyév
Az egész estét betöltő produkció a magyar történelmet dolgozza fel a honfoglalástól napjainkig. Augusztus 15-én este 8 órától a Papp László Budapest Sportarénában.
Komámasszony, hol a stukker?
Huszti Péter rendezte komédia remek szereposztással augusztus 13-án este fél 9-től a kecskeméti Katona József Színházban.
2. Robin Hood
Először színpadon és címszerepben Kovács Áron, táncol a csillagszülte Bad Boyz. Augusztus 13-án és 14-én nyolc órakor a Margitszigeti Színpadon.
3. Csak semmi szexet, kérem, angolok vagyunk
Mikó István rendezésében színre lép anyós, bankigazgató, revizor és örömlány is a Turay Ida Színházban (Budaörs), augusztus 15-én este 8 órától.
4. Szomorú vasárnap
A tokaji Paulay Ede Színház augusztus 10-én, kedden bemutatja a „Füttyös muzsikus” öngyilkos himnusznak keresztelt zenés játékát.