Álmok álmodói

Egy harminc körüli férfi az autójában ül, amikor a csokoládéjáért nyúl, de a mellette lévő ülésen egy krokodilt talál.

Egy húszéves nőt megtámad egy medve, ezért félelmében egyre kisebbre zsugorodik, de aztán eszébe jut, hogy ez így nem mehet tovább, ezért megfordítja a folyamatot: nőni kezd, egyre nagyobbra, amíg a medve el nem kullog.

Valószínűleg már rájöttek: a fenti történetek nem a valóság, hanem a képzelet szüleményei. Márpedig a legtisztább és leginkább sajátunknak tekinthető képzelet furcsa, ám sajátságos logikával rendelkező termékei. Igen, az álmokról beszélek. Talán nem is kell megnéznünk Christopher Nolan legújabb sci-fijét, hogy fellobbanjon bennünk az álmok iránti érdeklődés. Igazából mindig is elemi erővel érdeklődtünk a „másik világ” iránt. (Csak egy adalék: Krúdy saját korában nem a Szindbád-történeteivel, hanem Álmoskönyvével érte el az irodalmi rangját megillető példányszámot és népszerűséget.)

A neves svájci pszichoterapeuta, az Apák-lányok, anyák fiúk, vagy A gyász szerzőjének legújabb kézikönyve nem csupán az álomfejtéssel foglalkozik, hanem a jelenség kultúr- és pszichológiai értelmében vett történetével is: fogalmakat tisztáz, elméleteket mutat be, terápiás módszereket ismertet. Gilgames álmától (ez a babiloni eposz az első írásos emlékünk) kalauzol el minket a bibliai jelenéseken át az első görög álomfejtőig (Artemidórosz), költők és filozófusok töprengésein át az orvostudomány első fontos eredményeihez. Majd Jung legismertebb nézeteit veti össze a modern agykutatás és ideggyógyászat, vagyis a tudományos álomkutatás legújabb megállapításaival.

A könyvecske akkor válik igazán érdekessé, amikor a terapeuta egy-egy konkrét álom nyomába ered: a rém- vagy az úgynevezett kezdőálmokról beszél. Amikor hűtlenségi álmokat elemez, vagy azon töpreng, hogy mit jelenthet az, ha valaki azt álmodja főnökéről, hogy Nobel-díjat kapott. S mindezt nem az álmoskönyvek készen kapott paneljeivel teszi, hanem úgy, hogy az álmok szimbolikáját, fordulatait összeveti az alanyok valós életével. Mondhatni: személyre szabja a képzelet csapongó nyelvét. Ismeretterjesztő munka lévén tehát nem látványos megfejtésekkel szembesülünk, hanem lehetséges értelmezésekkel. A széles vásznú csoda helyett a sokszor izzadságos aprómunkával.

Infó: Verena Kast: Álmok Európa Kiadó, Mérleg sorozat

Top 5

1. Paul Ekman: Beszédes hazugságok

Kelly. Hogyan hazudunk, és bukhatunk le?

2. Tóth László Pál: Félelmünknek végre vége

Ad Librum. Ha o rwell állatmesét írt volna, ez lenne az eredmény.

3.  Kurt Vonnegut: Időomlás/timequake kétnyelvű kiadás

Maecenas. A Földön megszűnik a szabad akarat, és mindenki kénytelen egy évtizedet megismételni az életéből.

4. Szigetvári Zoltán: Az emberiség legnagyobb hibája…

A leírt igazságok addig érvényesek, amíg két ember él a Földön.

5. W. Robag: A tizenkettedik imám

Km-pharamédia. a történet kitalált, bár meg is történhetett volna. Lehet, meg is történt.

Reuters/Martin Costa
rEutErs/martin aCosta
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.