„Forgatható és tapintható” múzeum

A tizenhárommilliomodik látogatót várják a Kovács Margit Múzeumba. 1973-as megnyitása óta már ennyien jöttek el megnézni a híres szentendrei kerámiagyűjteményt, mely nyitása után évekig az ország leglátogatottabb múzeuma volt. Előfordult, hogy kilencszázezer látogatót fogadott évente. Ám az utóbbi esztendőkben már ennek a tizedét sem, így csak nagyon lassan akar megérkezni a tizenhárommilliomodik vendég.

A visszaesés miatt a múzeum vezetésének is el kellett gondolkodnia: elegendő látványosság-e, ha harmincöt éven át ugyanazt mutatják? Pontosabban: elegendő-e, ha úgy mutatják, ahogy harmincöt évvel ezelőtt? A több mint háromszáz tárgyból álló hagyatékot bővíteni nem nagyon lehet, legfeljebb néhány még nem látott művet lehet elővenni a raktárból. Másképp kell tehát megmutatni, ha azt akarják, hogy az újabb generációk viszonylag széles rétegei is megnézzék majd, ki volt, mit alkotott Kovács Margit.

És döntöttek: átrendezik, modern technikával szerelik fel és még bővítik is a múzeumot. Tervükkel pedig, amely rajzi változatában Kocsis József építész munkája, nyertek 108 millió forint támogatást a Közép-magyarországi Operatív Program révén. Az építkezés már elkezdődött, Kovács Margit munkái pedig jelenleg ideiglenes helyen láthatók, a Vajda Lajos Múzeumban.

Mi minden változik majd? Először is a múzeum épületének Görög utcai oldalához kapcsolódóan, egy foghíjtelken felépül végre egy többszintes kiszolgáló épület. Pincéjében az eddig nélkülözött mosdóblokkal és korszerű fűtésberendezéssel, földszintjén shoppal és kávézóval, emeletén foglakoztató- és előadóteremmel, lapos tetején pedig terasszal. Ebben az épületben lesz majd a kijárat a Görög utca felé, míg a bejárat megmarad a Vastagh György utca felől.

A kiállítás tartalma és bemutatási módszere is változik. Lineárisabbá válik, jobban végigkövethető lesz az alkotó pályája teremről teremre haladva, ugyanakkor megmaradnak olyan bevált terek, mint például a pincében berendezett kápolnaterem. De ennek hangulatát most már fényeffektusokkal erősítenék. A raktárból újabb tárgyak is előkerülnek, sőt a győri Kovács Margit Múzeummal cserélve is megjelennek újak. A kiállítás utolsó termében a vakok számára szeretnének élményt szerezni azzal, hogy tapinthatóvá teszik néhány fontos alkotás hiteles másolatát. Sőt, némi félhomálylyal a látókat is a tárgyak kézbe vételére késztetik.

Sok technikai újítás is megjelenik: interaktív vitrin például, amelyben a látogató egy gombnyomással körbeforgathatja a tárgyat, hogy minden oldalról megnézhesse. Vagy éppen a kápolnateremben felszerelt webkamerák, amelyek segítségével a kiállításnak ez a része „élőben” nézhető lesz az interneten. Ilyen attrakcióktól várják például, hogy a statikus kiállításoktól idegenkedő fiatalság is kedvet kapjon Kovács Margit-kerámiaszobrok nézegetéséhez. A külföldiek vezetésére pedig többnyelvű, nyelvváltós informatikai rendszer épül ki a termekben.

Nem tudni, szándékos-e, de tény, hogy a 108 millió forintos támogatásból megújuló múzeumot éppen a neves keramikus születésének 108. évfordulóján fogják átadni: idén november 30-án.

Ugyanazt mutatják be, csak másként
Ugyanazt mutatják be, csak másként
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.