Vegyes ízelítő

Nálam ez a hobbi genetikai beütés lehet, ha úgy tetszik, a gyűjtők bizonyos szempontból nem teljesen „kerekek” – mondja keresetlen őszinteséggel Nagy Károly számítástechnikai felhalmozó, aki gyerekkora óta mindig gyűjtött valamit.Hol lepkéket, hol újságot, hol hanglemezeket.

Nagy Károly 1989-ben választott hivatása (számítástechnikus) egyúttal a gyűjtőszenvedélyét is meghatározta. Az elmúlt húsz évben folytatott gyűjtésének célja – a nosztalgia és a szabadidős elfoglaltság mellett – az, hogy az igen gyorsan cserélődő eszközöket megmentse az utókornak. Saját bemutatóhely híján budapesti lakásában halmozza fel számítástechnikai értékeit, amelyek kerülgetése nagy-nagy türelmet igényel a családtagoktól.

Nagy Károly szerint gyűjteményét a szovjet ZX Spectrumok teszik különlegessé. A nyolcvanas években roppant népszerű brit számítógépkezdeményt a keleti blokk hihetetlen kreativitással lopta le.Ha valaki arra kíváncsi, hogy milyen egy moldáv vagy éppen egy fehérorosz ZX-klón, az augusztus elsejéig megtekintheti a városligeti Közlekedési Múzeumban nyílt időszaki kiállításon. Furdalt a kíváncsiság, hogy hol tehetnék én is szert egy ilyen kövületre: Nagy Károly szerint az e-bay-en és a vaterán egyaránt be lehet szerezni pár tízezer forintért szinte bármit, de egy ZX80-as háztáji komputert már negyedmillióért adnak. Na, erre neki sincs pénze.

A Közlekedési Múzeumban Nagy Vilmos is felvillantott valamit gyűjteményéből. A világon az övé a leggazdagabb gyűjtemény orsós magnókból. Több mint 350 különféle típusú működő készüléke van tizenkilenc ország 130 gyártó cégétől. A közlekedésibe egy 1948-as gyártmányú dánmagnót hozott, amely a kiírás szerint csúcsminőségű, professzionális, acélhuzalos – ez biztosan a tuti minőség garanciája volt akkoriban –, mágneses hangrögzítő. Nekem viszont csak egy ormótlan valami, amelyen van egy lemezjátszókarhoz hasonlító kar, és biztosan nagyon nehéz is. Hasonlóan behemót egy másik, elektroncsöves orsós példány. Emlékeim szerint a hétköznapi orsós magnók hangja nem volt a legjobb, cipelni sem lehetett őket – persze nekem kazettás magnóm volt. Nagy Vilmosnak viszont az élete az orsós. Lakóhelyén, a Nógrád megyei Terényen talán az egyetlen nevezetesség az ő magnómúzeuma.

Két gyűjtőről szóltunk eddig, de nem szabad elfeledkezni a miskolci Dömötör Zoltánról sem, aki az utóbbi harminc évben halmozott fel mintegy ezer régi fényképezőgépet – a legvénebb darab köztük az 1860-as évekből származó kezdetleges képrögzítő –, néhány száz filmfelvevőt, film- és diavetítőt. Dömötör Zoltán gyűjteménye a miskolci Herman Ottó Múzeumban látható. Csak a miheztartás végett mondja mosolyogva, hogy Szász Endre művei fölé helyezték az ő gépeit.

A technikatörténeti érdekességek közé ezúttal egy kakukktojás is került. Öntöttvasból. A Korompay család öntöttvas gyűjteményéből is beválogattak ugyanis néhány darabot. Egyébként a többi gyűjtő is csupán néhány darabbal képviselteti kollekcióját a szobányi helyen nyílt, mondjuk úgy, kamarakiállításon. Mellesleg ez is volt a cél. Felhívni a figyelmet néhány megszállottra, aki ilyenolyan ok miatt elhatározta, hogy a saját pénzén értéket ment.

Negyedszázada csúcstechnika volt
Negyedszázada csúcstechnika volt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.