Vászonra feszítve

Annyira vicces, hogy Norvégiában betiltották.

Régi kedves ismerősünk DVD-kiadása jön. A nyolcvanas évek filmtörténetét simán meg lehetne írni A lator című olasz vígjáték nélkül, de ha azokról a bűnös élvezeti cikkekről szólunk, melyek a hazai cenzorok jóvoltából mozgóképen terjedtek a felnőttkorú lakosság körében, Pasquale Festa Campanile 1980-as filmjét bűn lehagyni a listáról. A rendező saját anyagból dolgozott, amikor filmre vitte a galileai Kaleb, a Jézus útját folyton keresztező, csavargóészjárásával a csodákat ügyes trükköknek néző szemfényvesztő történetét.

Campanille eredetileg regényben örökítette meg Jézus kortársának kereszten – a Jézus melletti jobb kereszten – végződő latorkarrierjét. Szentségtörést azonban sem az idővel úgy-ahogy megszépült poénokkal, sem a latornak oly kedves, és már nyolcvanban is szép női idomokkal nem sikerült elkövetni: úgy látszik, a botránykeltéshez, még ha Jézus jó híre forog is kockán, nagyobb formátumú alkotók kellettek, mint az olasz vígjáték korabeli kismesterei.

A Monty Python tagjai például ehhez is elég nagy formátumúnak bizonyultak, és sikerült is különösebb nehézség nélkül magukra haragítaniuk a fél világot, miközben a világ másik, felvilágosultabb és humorosztáskor korábban ébredt fele térdét csapkodva szórakozott a Brian élete pompás poénjain. A filmet finanszírozó lemeztársaság, az EMI illetékesei már a forgatókönyv olvasásába belesápadtak, s a botránytól tartva meg is vonták szépen a beígért támogatást. Így lett végül a Brian életének a nagy Python-rajongó beatle, George Harrison a producere, de még ő is kevés volt ahhoz, hogy a filmet például Norvégiában bemutassák.

Ezzel persze a svédek jártak igazán jól, akik ezzel a szöveggel reklámozták a produkciót: „A film, ami annyira vicces, hogy Norvégiában betiltották”. A nyolcvanas évek végén, amikor még szerzői, és nem későbbi, fontolva haladó korszakát élte, Martin Scorsesét is keresztre feszítették a maga Jézus-filmje miatt. Azzal, hogy hőse személyleírását nem az ajánlott irodalomból, hanem a Krisztus utolsó megkísértése című Kazantzakisz-regényből vette, olyan heves indulatokat váltott ki, amelyhez fogható ribilliót – noha tételesen egészen más volta kifogáslista – csak Mel Gibson filmjének, A passiónak sikerült kiváltania.

Top 5

1. FILM Shrek a vége, fuss el véle

Három az ogre igazság, ez tehát az utolsó Shrek, de hamarosan külön filmet kap Csizmás Pandúr.

2. FILM A tetovált lány

Stieg Larsson krimitrilógiájának első részét (és a másik kettőt is) a svédek filmesítették meg, de már Hollywood is rajta van az ügyön.

3. DVD Vörös skorpió

Egy gyöngyszem 1989-ből: Dolph Lundgren híveinek kötelező.

4. DVD Alice csodaországban

Tim Burton feldolgozása csodás eredményeket produkált a mozipénztáraknál.

5. DVD Komfortos mennyország

Van élet a halál után, derül ki Peter Jackson meglehetősen élettelen filmjéből.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.