Valahol Európában, valahol a világban

A bevándorlás a szigetországban és Magyarországon egyaránt aktuális tematikája körül forog az idén harmadik alkalommal a „Check the Gate”, a nyári londoni magyar filmfesztivál, amely csütörtök este Almási Tamás Puskás Hungary című díjnyertes dokumentumfilmjével vette kezdetét és ma Bódy Gábor Amerikai anzixával fejeződik be. Többek között Csupó Gábor Jóska menni Amerika, Forgács Péter Az amerikai álom, Szabó István A napfény íze és Mészáros Márta az Utolsó jelentés Annáról című művével találkozhatott a közönség. Új és veterán moziszeretők számára egyaránt érdekes volt minden idők egyik legsikeresebb magyar filmjének – a Valahol Európában –vetítése.

A műsorfolyam egyik érdekessége, hogy minden játékfilm előtt vetítenek egy rövidfilmet is, a Puskás-mozi előtt például Rófusz Ferenc Oscar-díjas Légyklasszikusát. Az emigráció mellett a kiváló magyar rajzfilmes hagyományok kapcsolják öszsze a program egyes tartozékait. Az ifjabb korosztálynak szólt Dargay Attila immár több mint harminc éve készült Lúdas Matyija, míg a brit író, George Orwell regényére épülő Állatfarm egyesítette a fesztivál két vezérelvét, John Halas (Halász János) személyében az 1936-ban Nagy-Britanniában szerencsét próbált magyar rendezőt és grafikus művészt, illetve az animáció műfaját.

A fesztivált maroknyi stábjával tető alá hozó Takács Ildikó, a Magyar Kulturális Központ igazgatója egy ugyancsak mindkét országban jól csengő nevet nyert meg fővédnöknek, a legújabbkori külföldi magyar munkavállalás emblematikus figuráját, Gera Zoltán labdarúgót, a Fulham kulcsemberét. Számos alkotó személyesen hozta el munkáját, részt véve az idén a nyugat-londoni Riverside Studios multikulturális központban sorra kerülő műhelybeszélgetéseken. Az első estén Almási Tamás diskurált azzal a liverpooli futballtörténésszel (Rogan Taylor), akinél jobban kevesen ismerték Puskás „Öcsit”, hiszen együtt jegyezte a legendával az életpályájáról szóló könyvet. Hétfő délelőtt, az Utolsó jelentés második, a Film Education filmtudományi jótékonysági oktatási intézménnyel karöltve szervezendő vetítésén a Kéthly Annát alakító színésznőt, Eszenyi Enikőt hallgathatják meg az érdeklődők.

A szorosan vett filmbemutatókat a témához kapcsolódó más programok egészítik ki. A kulturális központ Covent Garden-i székházában például Gaál Franciska, a ma már kevésbé ismert színésznő életébe és munkásságába nyújt bepillantást egy fotókiállítás. A BBC művészeti témákra specializálódó újságírója, Rosie Goldsmith volt a házigazdája annak a kerekasztal beszélgetésnek, mely arról szólt, hogyan élik meg az emigrációt az egyes emberek, mit tudnak hozzátenni befogadó hazájuk kultúrájához. Bár az eredményt csak jóval később lehet is majd lemérni, a szervezők elégedettek voltak az úgynevezett szakmai nappal. Ennek keretében magyar filmprodukciós cégek képviselői kaptak tíz-tíz perces lehetőséget arra, hogy ötleteikkel megostromolják a lehetséges partnereket (BBC Films, Future Films, Film4 Productions, UK Film Council), üzleti együttműködésre bírva őket.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.