Valahol Európában, valahol a világban
A műsorfolyam egyik érdekessége, hogy minden játékfilm előtt vetítenek egy rövidfilmet is, a Puskás-mozi előtt például Rófusz Ferenc Oscar-díjas Légyklasszikusát. Az emigráció mellett a kiváló magyar rajzfilmes hagyományok kapcsolják öszsze a program egyes tartozékait. Az ifjabb korosztálynak szólt Dargay Attila immár több mint harminc éve készült Lúdas Matyija, míg a brit író, George Orwell regényére épülő Állatfarm egyesítette a fesztivál két vezérelvét, John Halas (Halász János) személyében az 1936-ban Nagy-Britanniában szerencsét próbált magyar rendezőt és grafikus művészt, illetve az animáció műfaját.
A fesztivált maroknyi stábjával tető alá hozó Takács Ildikó, a Magyar Kulturális Központ igazgatója egy ugyancsak mindkét országban jól csengő nevet nyert meg fővédnöknek, a legújabbkori külföldi magyar munkavállalás emblematikus figuráját, Gera Zoltán labdarúgót, a Fulham kulcsemberét. Számos alkotó személyesen hozta el munkáját, részt véve az idén a nyugat-londoni Riverside Studios multikulturális központban sorra kerülő műhelybeszélgetéseken. Az első estén Almási Tamás diskurált azzal a liverpooli futballtörténésszel (Rogan Taylor), akinél jobban kevesen ismerték Puskás „Öcsit”, hiszen együtt jegyezte a legendával az életpályájáról szóló könyvet. Hétfő délelőtt, az Utolsó jelentés második, a Film Education filmtudományi jótékonysági oktatási intézménnyel karöltve szervezendő vetítésén a Kéthly Annát alakító színésznőt, Eszenyi Enikőt hallgathatják meg az érdeklődők.
A szorosan vett filmbemutatókat a témához kapcsolódó más programok egészítik ki. A kulturális központ Covent Garden-i székházában például Gaál Franciska, a ma már kevésbé ismert színésznő életébe és munkásságába nyújt bepillantást egy fotókiállítás. A BBC művészeti témákra specializálódó újságírója, Rosie Goldsmith volt a házigazdája annak a kerekasztal beszélgetésnek, mely arról szólt, hogyan élik meg az emigrációt az egyes emberek, mit tudnak hozzátenni befogadó hazájuk kultúrájához. Bár az eredményt csak jóval később lehet is majd lemérni, a szervezők elégedettek voltak az úgynevezett szakmai nappal. Ennek keretében magyar filmprodukciós cégek képviselői kaptak tíz-tíz perces lehetőséget arra, hogy ötleteikkel megostromolják a lehetséges partnereket (BBC Films, Future Films, Film4 Productions, UK Film Council), üzleti együttműködésre bírva őket.