Hajó a hegyen
Ahol a Fehér- és a Fekete-Körös egyesül, ott található Szanazug, Gyula városának „háztáji” üdülőövezete. A többnyire jómódról árulkodó hétvégi házak és az ártéri étterem tágas terasza mellett takaros kishajó is vonzza a tekintetet, már ha éppen benn tartózkodik a kikötőben, és nem szokott feladatát teljesíti: kirándulókat szállít a Fekete-Körös menti vadregényes tájakon keresztül. Az Andalgó – mert ez a vízi jármű neve – valóban nem száguldozó típus, árral szemben tíz, folyásirányban akár tizenöt kilométeres sebességgel hasítja a csak nevében fekete folyó hullámait, fedélzetén kéttucatnyi vendéggel.
Nem mindig volt ez így. A kapitány – egyben a hajó tulajdonosa, Somogyi Ferenc – az arra kíváncsiaknak készséggel elmeséli a vízi jármű történetét. A Jeanneau típusnév még látszik az orr-részén, születési éve 1966, francia származású. Egy ideig a Földközi-tenger partvidékén halászhajóként szolgált, majd egy kétkezi milliomos megvette, átszállította Svájc és Franciaország határvizére, a Genfi-tóra, ahol némi módosítgatás után gazdája és vendégei napozási igényeinek kielégítéséhez kínált teret, emellett olykor jókat repesztettek rajta a nagy tavon.
A lestrapált hajót 2002-ben vette meg Somogyi úr, hogy azután, mint egykor Hannibál az elefántjaival, átkeljen vele az Alpokon. Csakhogy ő tréleren hozta új szerzeményét, kerülgetve az alagutakat. A hosszú utazás után egy még hosszabb itthoni rehabilitáció várt az egykori jachtra, kicserélték a motorját, átépítették a fedélzetet (erre emlékeztetnek egyebek mellet az Ikarus buszoktól átemelt ablakok is), mígnem 2007 júniusában vízre bocsátották. Ami egyben behatárolta mozgásterét is, mert a Kettős-Köröst lejjebb duzzasztó békési műtárgy ugyan viszonylag stabil vízszintet biztosít, azonban el is zárja a nagyobb úszó járművek előtt a továbbjutás lehetőségét.
Ám sebaj! A kishajó a szanazugi kikötőtől indulva (ez még Fehér-Körös) egykettőre átkanyarodik a Feketére, majd vidám dudálással nekivág a folyónak. A túrázók közül néhányan kiülhetnek a hajó orrára is, és onnan gyönyörködhetnek a tovasuhanó – na, jó: elhaladó – tájban, a kisebb-nagyobb szigetekben, a felröppenő vízimadárrajokban. Egyórányi felfelé hajózás után az Andalgó megpihen, a kapitány az érdeklődőknek elmondja a Körösök szabályozásának hiteles történetét (valaha Gyulán is keresztülfolyt, ennek egyik maradványa a város Élővízcsatornája), majd visszaindul, olykor fülrepesztő kürtszóval figyelmeztetve a kajakozókat, hogy nincsenek egyedül.
Infó: az Andalgónak nincs menetrendje, május eleje és szeptember vége között szállítja a turistákat. Bővebb információ a (30) 205-3131-es mobilszámon.
Top 5
1. Nyár a Lánchídnál
Utcai mutatványosok, pantomimesek, gólyalábasok, koncertek, gyermekelőadások július 3-án és 4-én.
2. Történelmi játékok a római időktől a honfoglalásig
Sopronban, az Amfiteátrumban július 4-én délután 4-től.
3. Nemzetközi Gastroblues Fesztivál
Pakson a bor, a gasztronómia és a zene szerelmesei július 1–4. között.
4. Túrák a gejzírmezőn Tihanyban
Séta a Hármashegyi-kúpra és az a ranyházra, a Belső-tó partján meg lehet ismerkedni a tóval és annak élővilágával, júliusban és augusztusban, minden szerdán 9-kor, előzetes bejelentkezéssel.
5. Vízparti Rock & Roll és Amerikai Autós Weekend
Agárdon, a Part Strand Kempingben július 1-je és 4-e között.