A hájfejű hadfi
És, ha úgy vesszük, nem is nehéz nyelv Orosz István grafikusművészé, bár kétségtelen, hogy megértéséhez nem árt a látottakat át-, valamint továbbgondolni, és most teljesen mindegy, hogy animációs filmjeiről, plakátjairól vagy illúzióképeiről beszélünk. Művei a míves grafikai megoldásokon túl ugyanis másodlagos tartalmakat, érzékeny asszociációkat rejtenek.
Sokan plakátművészként ismerik, de állítólag ő már nem annyira boldog, ha az e tárgyban legismertebb alkotását, az oroszok hazánkból való kivonulásának alkalmából készített Tovariscsi, konyec! című, távolodó, hájfejű szovjet hadfit ábrázoló művét citálják vele kapcsolatban. És ez érthető is, hiszen csak plakátjai közül bőven volna még mit emlegetni. Főképp, mert rendes, kétkezi munkákról van szó, ami a nyegle számítógépes varázslatok korában igen tiszteletre méltó, másrészt, mert szép, filozofikus munkák ezek.
Egyik énje tehát a plakátművész, a másik az illúzióképek mestere. Az egymásba gabalyodó tereket, síkból térbe, térből síkba igyekvő dimenziókat ábrázoló művein nézőpont dolga a fent és a lent, a kint és a bent, az elöl és a hátul, a szemünk pillanatonként megcsal, a fura bizonytalanság fogva tartja a nézőt. Csavaros gondolkodás és mesterségbeli tudás kell az efféle alkotásokhoz, de Orosz István látszólag könnyedén szórja az illúziókat. Valóban könnyedén vagy nehezen... mindenesetre egy bűvész ügyességével.
És beszélhetnénk rézkarcairól, könyvillusztrációiról, animációs filmjeiről is, melyek némelyikében ugyancsak furcsa érzéki csalódásokat élhetünk át. De beszélhetnénk Orosz Istvánról, a prózaíróról, főképp a költőről (két verseskötete jelent meg), és most a labdarúgó-világbajnokság idején beszélhetnénk Orosz Istvánról, a műkedvelő, ám állítólag ügyes futballistáról is. Talán a felsorolásból is kiderül, hogy az Orosz-nyelv színes, gazdag, szép, titokzatos és izgalmas. Aki nem vagy csak kevéssé ismeri, most közel kerülhet hozzá, mert Orosz István alkotásaiból június utolsó napjától látható egy válogatás az Óbudai Kulturális Központ San Marco Galériájában, az Óbudai Nyár 2010 rendezvénysorozatának részeként.
Top 5
1. XIII. táblakép-festészeti biennále
Kortárs festészeti keresztmetszet Szegeden, a Regionális Összművészeti Központban.
2. Kozmoszkert
Németh Ágnes fűzfából készült fonott és fémhuzal napóraszobrai a Budapest Galéria Budapest Kiállítótermében július 11-ig láthatók.
3. A létezés ritmusa
Reigl Judit festőművész életmű-kiállítása Debrecenben, a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központban.
4. Egy énekkart keresek, ahol még énekelnek és egy mosodát, ahol még mosnak
Gerber Pál retrospektív kiállítását a Ludwig Múzeumban lehet megnézni.
5. Aqua, aqua!
Kisnémeth Ferenc víz témájú festményei Szentendrén a Waterfront Hotelben a nyár végéig.