A társulat untermanja

Másodszor is ugyanazt a kitüntetést kapta meg Pataki András, a Szegedi Kortárs Balett igazgatója március 15-re, de május végén a második aranykeresztet kicserélték a magasabb elismerést jelentő lovagkeresztre. A furcsa alkalom ürügyén kiderült: egy kortárs táncszínház menedzselése legalább akkora feladat, mint a művészeti vezetése.

Még 1993-ban, az alapító, Imre Zoltán távozásakor osztotta meg úgy a feladatokat Juronics Tamás és Pataki András, hogy Juronicsé lett a művészeti irányítás, Pataki pedig a menedzselés kevésbé látványos munkáját vállalta. Ahogy a társulat elismertsége nőtt, munkája szaporodott, úgy lett egyre összetettebb feladat az adminisztráció, az előadások szervezése, de legfőként a működéshez szükséges pénz előteremtése. Pataki 34 évesen egy térdsérülés hatására eldöntötte, hogy abbahagyja a táncot, és a továbbiakban nem a balett-teremből, hanem az irodából irányítja a társulatot.

Háttérember lett, de így is több rangos kitüntetéssel ismerték el a munkáját. Öt éve kapta meg a Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztet. 2010-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjére terjesztette föl a szakma – március 15-én azonban némi meglepetésére nem ezt, hanem ismét a korábban már megkapott kitüntetést adta át neki Hiller István oktatási és kulturális miniszter. Pataki András nem csinált ebből ügyet – a köztársasági elnök azonban megváltoztatta a döntést, így végül az előző kormány egyik utolsó munkanapján az Oktatási és Kulturális Minisztériumban csendesen átvehette a lovagkeresztet, egyidejűleg visszaszolgáltatta a március 15-én megkapott második aranykeresztet.

A Szegedi Kortárs Balett látszólag kis társulat, hiszen mind össze 15 táncosa van. Ez a csapat azonban 9 darabot tart repertoáron, és tavaly 130 előadást tartottak – ebből mindössze 55-öt Szegeden, a többit a fővárosban és szerte a világban. Ez iszonyatos logisztikát és szervezést igényel – ezt vállalja magára az egykori szólótáncos, hogy a mai táncosok zavartalanul koncentrálhassanak a művészi feladataikra.

2008 vége óta nemcsak a gazdasági válság következményei, a szponzorok jó részének eltűnése, az előadásoknak otthont adó játszóhelyek szegényedése sújtja a társulatot, hanem az akkor elfogadott új előadó-művészeti törvény is. Ez a törvény többek közt a színházi szervezetek finanszírozását szabályozza, kategóriákba sorolja az egyes társulatokat. A kortárs tánc azonban Magyarországon főleg az utóbbi húsz év kulturális terméke, és a sokféle szervezeti formában működő társulatok nagyon nehezen szoríthatók az egységesítő szabályozás keretei közé.

A Szegedi Kortárs Balett az önkormányzatok által fenntartott társulatok közé szeretett volna kerülni – ahhoz azonban a társulatot fenntartó egyesületnek közbeszerzési eljárás keretében közszolgáltatási szerződést kellene kötnie a szegedi önkormányzattal. Mivel azonban a kötelező regisztráció idején még nincs készen az országos költségvetés, nem tudják megmondani, mennyi állami támogatást kaphatnak az önkormányzati mellé, így nem köthetik meg a közszolgáltatási szerződést. Jobb híján a független színházak közé regisztráltak, ott azonban pályázni kell a támogatásért, és rengeteg a jelentkező: ebben a kategóriában mintegy 150, teljesen eltérő színvonalú társulatot tartanak nyilván.

Pataki Andráséknak ez a szakmailag méltatlan helyzet egyáltalán nem jó. Évente egy alkalommal át lehetne ugyan jelentkezni az önkormányzati társulatok közé –de a kialakult pénzügyi bizonytalanság miatt az önkormányzat a jelenlegi szabályok szerint ezután sem tudja lefolytatni a közbeszerzési eljárást.

A Kortárs Balett megpróbált előremenekülni, és növelni az előadások számát, ez viszont a teljesítőképességük végső határáig kizsigereli a művészeket. Ha a társulat nem kerül záros határidőn belül olyan törvényi közegbe, amely garantálja a kiegyensúlyozott szakmai munkát, akkor hiába nagy az érdeklődés az előadások iránt, hiába készülnek Sanghajba, Kairóba, belátható időn belül fölélik tartalékaikat. Nemcsak a kitüntetés ügyét, hanem a törvényt is helyre kellene és lehetne hozni, teszi hozzá Pataki, aki szerint az ügy csak annyiban politikai kérdés, amennyiben minden pénzosztás politikai ügy minálunk.

Jobb híján függetlenek
Jobb híján függetlenek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.