Ezerarcú chardonnay
Hogy milyen bort adott, ma már nem tudjuk, de bizonyára jót, mert a rómaiak annyira szerették, hogy vitték Franciaországba, ahol aztán a Pinot fajtával keresztezték a kísérletező kedvű szőlészek. Az így létrejött szőlőfajta egy aprócska francia falu után a chardonnay nevet kapta, és az eltelt évszázadok alatt olyan népszerűvé vált a borászok körében, hogy ma már nincs nélküle szőlővidék széles e világon. Magyarországon az 1980-as években terjedt el, és bár azóta az úgynevezett világfajtáktól némiképp a hazaiak felé fordult az érdeklődés, a chardonnay tartja magát. Meszesebb talajon magasabb savtartalmú bort ad, ami kiváló pezsgőalapanyag.
A Nyakas Pince 2008-as chardonnay borát egy jó nevű nemzetközi kritikus 100 pontra értékelte a Pannon Bormustrán. A lendületes savú bor érett illata körtét és friss zöldalmát idéz. Gyümölcsös-virágos karaktere leginkább halpástétomhoz, könnyű sültekhez illik.
A szekszárdiak 2009-ben Gyuricza Dánielt választották az év fiatal borászának. A bátaszéki Mestrineli borászat ifjú mesterének kishordós chardonnay-ja trópusi gyümölcsök és bodza zamatát hordozza. Teste karcsú, savai üdék.
A mecseknádasdi Wekler Pince frissen nyitott panziója már várja a borbarátokat. A pincészet 2007-es chardonnayja közepes savtartalmú, kezdetben tartózkodó bor, de aztán kinyílik. Az almás, dinnyés, trópusi gyümölcsös aromavilágot szépen egészíti ki egy leheletnyi vanília. Egészségükre!
52.Nyakas Pince Nyakas Budai Chardonnay 2008
60. Mestrineli Borászat Dunaszekcsői Chardonnay barrique 2008
63.Wekler Családi Pincészet Wekler Pécsi Chardonnay 2007
Szubjektív válogatás a Népszabadság Top100 magyar bor 2009 listája alapján. A számok a helyezést mutatják.