Minden játszótér

Aggassunk ruhadarabokat a falra, vágjuk ki a világ legkisebb ajtaját, cáfoljuk meg az időt tükörrengeteggel! Várnai Gyula képzőművész az Ernst Múzeumban teszi mindezt. A Munkácsy-díjjal is kitüntetett alkotó Ugyanaz a patak című kiállítása augusztus végéig látogatható.

Várnai Gyula installál, mindenfélét, hangot, fényt, tereket. Faasztal, walkman, magnószalag: rakoncátlan lélekdarabjait hangon keresztül közvetíti a világnak, szobavisszhangként, mondjuk. Esetleg zokniból, nadrágból, ingből, és ki tudja még, miből rakja ki az Aura szót. Máskor videoinstallációban hámozza le az éjszaka héjait. Mindegy, mit csinál, és mi akad a kezébe éppen: játszóteret épít belőle.

Most például az Ernst Múzeumban. Ugyanaz a patak című tárlata nem életmű-kiállítás, és még retrospektívnek sem nevezhető. Afféle metafizikai kalandozás, megfogható, hétköznapi tárgyakon keresztül. Szemantikai túra konceptualitásba sűrítve. A látogató szereplővé avanzsálódhat, ha elsétál a Nagymező utca című fényinstalláció mellett.

Az egyik teremben a falra vetített fotó megrezeg az emberi léptek nyomán, és a kép máris új alakot ölt, vagyis inkább szétesik. A Családfa című műve bonyolult rend a rendetlenségben, a Nagy bumm evolúciója nevű fotógrafikán pedig egy mennyezetről lelógatott egyszerű lámpabúra lebeg. „A valóság attól függően más és más, hogy megfigyeljük-e vagy sem” – hangoztatja gyakran Várnai a Nobel-díjas fizikus, Werner Heisenberg híres megállapítását.

A kvantumfizika atyjától kölcsönzött szállóigét jó ízlelgetni, ha meg akarjuk érteni Várnai asszociációit. Az ominózus mondatból egyébként anno feliratot is csinált.

Az 1956-ban született képzőművész olykor az utca zaját használja fel egy-egy akusztikus installációjához. Leggyakrabban azonban ajtókból, zárakból és lépcsőkből eszkábál „lélekébresztőt”.

A korábban nyomdászként dolgozó dunaújvárosi alkotó csoportos tárlatokon sokszor szerepelt műveivel, például New Yorkban, Berlinben és Párizsban.

Infó: Ugyanaz a Patak, Várnai Gyula kiállítása, Ernst Múzeum augusztus 31-ig.

Top 5

1. Bednay Éva festőművész életmű-kiállítása a Közép-európai Kulturális Intézetben június 4–18. között nézhető meg.

2. Kovásznai György kiállítása a Magyar Nemzeti Galériában szeptember 26-ig látogatható.

3. A fantázia kertjében Niki de Saint Phalle szobrász, festőművész kiállítása az ESSL Museumban (Klosterneuburg, Bécs mellett, ingyenes buszjárat Bécsből) szeptember 26-ig.

4.  Electrum Experimentum az Elektrotechnikai Múzeumban (Budapest VII., Kazinczy u. 21.) június 30-ig tart nyitva.

5. Rimer Cardillo szobrászművész kiállítása a Kiscelli Múzeumban szeptember 5-ig tekinthető meg.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.