Hidegen ajánljuk
A kutatások szerint pél dául jégbort is ők készítettek először. Ennek hagyományát több évszázados szünet után a németek elevenítették fel, majd az osztrák és magyar borászok is kedvet kaptak a kísérletezéshez. Napjaink legnagyobb jégbortermelője Kanada, ami az ottani időjárási viszonyok tükrében tökéletesen érthető, de a lelkesedés mifelénk se hagyott alább. A jégbor elnevezés a magyar bortörvény szerint kizárólag arra a minőségi borra illik, amely túlérett, fagyott állapotban szüretelt és préselt szőlőbogyók nagyon édes (legalább 282 g/l cukortartalmú) mustjából készült. Az éhes darazsak, seregélyek, szarvasok támadásai, valamint az őszi esőzések után is a tőkén maradt, töppedt, mézédes bogyókat legalább –7 fokos hidegben, sokszor éjszaka szüretelik, hogy a bogyó a préseléskor is jeges maradjon. A jó jégbor ennek megfelelően drága, de különleges ital.
A hagyományos tokaji iskolát követő mádi Monyók Pincészet jégbora virágos, sárgabarackos illatú. Ízében jellegzetes akácmézes, muskotályos jegyek, hozzá egy leheletnyi a Zéta szőlőfajta finom kesernyéjéből.
A mátrai Bárdos és Fia Pincészet jégbora Zenit szőlőből készült, illatában déligyümölcsök, ízében virágok parfümös aromájával. Selymes, kedves, kellemes bor.
A tarcali Tokajicum Borház birskörtét és fehérhúsú őszibarackot idéző, játékos jégbora igazi tokaji különlegesség.
Alaposan behűtve mindhárom megédesít egy nyári estét.
Szubjektív válogatás a Népszabadság Top100 magyar bor 2009 listája alapján. A számok a helyezést mutatják.
14. Tokajicum Borház
Jégvirág Tokaji Furmint 2007
31. Monyók Pincészet
Tokaji Jég-Varázs 2007
82. Bárdos és Fia Pincészet Mátrai Zenit Jégbor 2007