Szántó Piroska varázsos világa
Az első kategória képei magángyűjtők tulajdonában vannak. A másodikéi viszont azok az illusztrációk, amelyeket sok nemzedék ismerhetett meg, amikor például Weöres Sándor-köteteit, esetleg A dzsungel könyvét olvasta, vagy Jókai-regényeket lapozott.
A tizenkét éve halott festőnő képeinek zömét a Szombathelyi Képtár őrzi. Vannak művei szülővárosában, Kiskunfélegyházán és a budai rakparti házban, ahol férjével, Vas István költővel élt. A lakásmúzeum is bevezet ennek a nagyon sajátságos, semmilyen sablonba nem illeszthető alkotónak a világába. Egész életművét bemutató kiállítást legutóbb 1999-ben rendeztek. Hódos Mária művészettörténész, a kiállítás rendezője azt mondja: érzékelheti a látogató, hogy Szántó Piroska művészete mennyire változatos volt, mennyire képes volt a megújulásra. Akik esetleg csak mágikus napraforgóit ismerik, meglepődnek, mert a kiállítás megmutatja: festett szinte absztrakt képeket, sötét tónusú realista műveket, de voltak szinte erotikus alkotásai is.
Szerencsénk, hogy a festőnő az ötvenes években képes volt ellenállni a nyomásnak, így nem festett szocreált. Viszont ekkor és még később is rengeteg könyvet, főleg gyerekirodalmat illusztrált. A kiállításban ezek a bravúros kis képek is vonzzák a szemet, különösen, mert mellettük ott találjuk a könyveket, amelyekhez készültek. Hódos Mária azt tervezi, hogy a legifjabb látogatókkal megízlelteti, milyen a könyvkészítés. Két alkalommal, június 12-én délelőtt és június 19-én, a múzeumok éjszakáján maguk is illusztrálhatnak mesekönyvet, Szántó Piroska nyomában.
Ha már elmentek a rákoshegyi Báthori utcába a kiállításra, nem fognak csalódni, hiszen fantasztikus maga az épület is: az Erdős Reneé Ház, a kerület egyetlen múzeuma. Az előző századforduló hírneves írónője élt itt 1944-ig. A szépen helyre hozott, romantikus épületben most helytörténeti és természetvédelmi gyűjtemény látható, amely bevezet az egykori keresztúri és csabai német, szlovák és magyar földművesek és a későbbi városi telepesek életébe. Külön szoba mutatja be a szecesszió írónőjének munkásságát is. Külön érdekesség a peremkerület különleges élővilágát bemutató tárlat. A nemzetközi repülőtér szomszédságában ugyanis ott van a Merzsemocsár természetvédelmi területe, amely védett élőhely.