Hogyan válasszunk szótárat?

A fizetőképes kereslet gyengülése miatt egyre több silány szótár lát napvilágot és talál gazdára országunkban. A Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Bizottsága mellett működő Szótári Munkabizottság évek óta hadakozik ezzel a tendenciával.

A bizottság 2007 és 2008 után harmadik alkalommal is meghirdette a „Kiváló Magyar Szótár” versenyt, amelynek célja, hogy a színvonalas magyar szótárakat elismerésben részesítse, és ezzel közvetve támogassa a minőségi magyar szótárkiadást, segítse a vásárlókat a szakszerű szótárak kiválasztásában. A megmérettetésben ezúttal a 2005 és 2009 között megjelent szótárak vehetnek részt. A pályázat hétfőn zárul. Magyarországon évente 20-30 különféle szótár vagy aközeli kiadvány lát napvilágot. Ezeknek azonban csak egy része felel meg az akadémiai elvárásoknak. Sok kiadó – mindenekelőtt a fizetőképes kereslet csökkenése miatt – kénytelenkelletlen vagy sem, de mindenképpen józan piaci megfontolások miatt a drága, igényes helyett a tetszetős, de igénytelen, ebből adódóan olcsóbb szótárakkal igyekszik megfogni a vevőket, meglehetős sikerrel. Tipikus eljárás, hogy egyszerűen (és relatíve kis költséggel) újranyomtatnak egy régit, majd ráírják, hogy „legújabb regiszteres”. A mai nyomdai és könyvészeti technikák nagyon könnyen lehetővé teszik, hogy az átlagos vevő veretesnek gondolja a kiadványt, és persze a kiadónak és a boltnak nem áll érdekében, hogy e tévképzetet eloszlassa – mondta el érdeklődésünkre a szótári munkabizottságot elnöklő Prószéky Gábor.

A mostani versenyen persze nyilván a legjobb felhozatalból válogatnak majd az ítészek. De mi milyen a jó szótár? Ezt e helyütt tudományos alapossággal kifejteni nyilván nincs mód, ezért maradjunk a leglényegesebb ismérveknél. A jó (és modern) szótár először is nem feltétlenül attól jó, hogy a szócikkek számát a maximumra növelték benne, hanem hogy azok mennyire használhatók. Fontos a tartalmi időtállóság, vagyis, hogy a szócikkek hosszabb távon is megállják a helyüket. És sokat számítanak a technikai részletek: a könnyebb eligazodást szolgáló többszínnyomás, a modern és szép tipográfia, valamint a méret, a súly, a strapabíró képesség és az ár közti harmónia.

A versenyre internetes szótárak is benevezhetnek. A laikus első kérdése persze az: hogyan tudja felvenni egymással a versenyt a Gutenberg- és a Google-galaxis – főleg frissességben? Prószéky szerint a nagy várakozások dacára nincs is itt olyan nagy verseny, a digitális szótárak ugyanis minden ígéret ellenére távolról sem frissülnek olyan eszeveszett tempóban, mint hihetnénk, és mint tehetnék. A papírt és a virtuális teret általában is nyugodtan versenybe lehet küldeni, részint, mert változatlanul szeretjük a könyvformátumot, másrészt a netes szótárszerkesztés még mindig nem találta meg a maga igazi útját: mostanában kezd vetélytárssá válni, de igazából akkor lesz veszélyes, ha már képes lesz elszakadni a klasszikus, nyomtatott szótárak sok évszázados szerkesztési szabályaitól, sajátosságaitól. Ez eddig még nem túl sok hazai elektronikus szótárnak sikerült.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.