A Rejtőzködő festő

Mára kultfilm lett belőle, tűt nem lehet leejteni ott ahol Kovásznai György Habfürdőjét vetítik.

Újra felfedezés? Lehet így is nevezni, hogy a hatvanas-hetvenes évek művészeti törekvései iránt megújulni látszó érdeklődés előtérbe hozza Kovásznai György munkásságát. Pazar album jelent meg róla a könyvfesztiválra, az első, amely az 1983-ban alig ötvenévesen súlyos betegségben elhunyt művész életművét feldolgozza. Ebben Iványi-Bitter Brigitta művészettörténész kellő hangsúlyt ad az animációs pályafutás mellett a festészeti, irodalmi, gondolkodói teljesítménynek is. Mert az utóbbit még a kortársak közül is csak kevesen ismerték.

Hogy Kovásznai festőnek indult, és aztán az is lett persze, animációs filmjeiből is kitűnik (ha nem ismerjük hátrahagyott képeit). Hiszen a Pannónia Rajzfilmstúdióban kezdetben mentorával és barátjával, Korniss Dezsővel közösen, majd önállóan készített kollázsfilmjei sajátos képzőművészeti irányt mutatnak. Zavarba ejtőt. Hiszen alkotójukat sem az akadémikus realizmus – pláne annak „szocialista” változata –, sem a divatos modernizmus nem vonzotta. „Hamadikutasként” a popkultúra felé fordult. A pop- és a magaskultúra valamiféle együttesét, szintézisét akarta létrehozni –jó példa egyetlen, 1980-ban bemutatott egész estés mozija, a Habfürdő. Ez olyannyira elütött a már korábban népszerűvé vált, mesedramaturgiára épülő hazai rajzfilmektől, hogy keveseknek tetszett. Hamar levették a mozik programjáról. Mára kultfilm lett belőle, tűt nem lehet leejteni ott ahol vetítik.

A szűk szakmai körben tehetségesnek tartott Kovásznai Korniss és mások támogatása révén dolgozhatott a Pannóniában, de „megfigyelték”. Titkosügynöki jelentésekben is szerepelt, mert bár irányzatokhoz nem csatlakozott, résztvevője volt a korszak avantgárd kulturális összejöveteleinek.

Festőként rejtőzködött, képeit csak barátainak mutatta meg. Cikkein kívül regényéről, drámáiról, esszéiről is kevesen tudtak. Néhány éve magánerőből Kovásznai Kutatóintézetet alapítottak, ahol Iványi-Bitter vezetésével veszik számba hátrahagyott teljes életművét. A műfajokon átívelő anyag az említett albumban és a június 4-én a Magyar Nemzeti Galériában nyíló retrospektív Kovásznai-kiállításon tárul a nagyközönség elé.

Felfedezhetjük végre.

Top 5

1. Azonosság, hasonlóság, különbözőség

Hegedűs 2 László jubileumi kiállítása Székesfehérváron, a Szent István Király Múzeumban látható.

2. Az Antal-Lusztig Gyűjtemény legszebb rajzai

Kis magyar művészettörténet Csontvárytól Kondor Béláig a Miskolci Galéria Városi Művészeti Múzeumban június 6-ig.

3. First Step to Black &White

Barakonyi Zsombor képzőművész kiállítását a Nextart Galériában június 5-ig lehet megnézni.

4. Songs

Gottl Egon dzsesszkoncert-, szubjektív riport-, és tájfotói a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban június 8-ig.

5.  Dicsőség és lelk-kondi

Szarka Fedor Guido kiállítása Őriszentpéteren, a Teleházban.

Kovásznai György festménye
Kovásznai György festménye
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.