Kortárs elektronika Budapesten

Első blikkre valószínűleg kevés kapcsolódási pontot találunk Ben Sharpa, a dühösen rendszerkritikus dél-afrikai hiphop művész, szervező és agytröszt, valamint a The Gaslamp Killer között. Utóbbi egyébként kaliforniai DJ és zeneszerző, akinek szettjei közben konkrétan megőrül a közönség, a jegyszedőt és a vécésnénit is beleértve. Hiszen úgy a zene, mint a vizuál: delejes. Ahogy például Dorian Concept, a műfajilag nehezen behatárolható osztrák zseni és a Foreign Beggars elnevezésű londoni rapcsapat is meglehetősen vékony szálakon kapcsolódik egymáshoz alapjáraton.

A közös nevező „személyét” egy tavaly szeptemberben útjára indult budapesti partisorozat, a Real Your Nature jelenti, amúgy nagyon rokonszenvesen. A havonta megrendezett koncertszámba menő happeningeket a DJ-ként és producerként is ismert és elismert Cadik, azaz Séfel Pál indította útjára, a szériának az A38 állóhajó adott otthont havi egy csütörtökön, eddig kilenc alkalommal. Most nyári szünet következik. Az alapításban részt vett még Lajos Edit, aki kreatív partner volt: ő tervezte a sorozat összes plakátját, szórólapjait, ő felelt a teljes arculatért. És persze a sikerben nagy szerepe volt a Kiégő Izzók csoportnak, akik minden alkalomra különleges vizuálokkal készültek.

– Annyi érdekes dolog történik az elektronikában, hogy úgy éreztük, egy sorozat formájában Budapesten is lehetőséget kell adni ezeknek az előadóknak, DJ-knek, producereknek, együtteseknek a megmutatkozásra – mondja Cadik, mikor a Real Your Nature életre hívásának okairól kérdezem. Vagyis: ne csak a lejátszókból legyenek ismerősek a zenék, hanem konkrét testközeli élménnyel is gazdagodjanak azok, akiket érdekelnek a legaktuálisabb elektronikus zenei műfajok. A hiphoptól a drum and bassen keresztül mondjuk a dub stepig, mely utóbbi Cadik szerint inkább afféle produceri hozzáállás.

S hogy miként válogatta a meghívottakat? Egyrészt személyes kedvencei közül, akiknek hatását volt alkalma lemérni DJ szettjei közben. Másrészt pedig azokat hívta, akik új vibrációkat, új hangzásokat, technikákat alkalmaznak. Közben persze arra is törekedett, hogy műfajilag, a stílust tekintve is sokszínű és aktuális legyen a kínálat. Szerencsére a DJ szándéka és a közönség igényei hamar egymásra találtak: a tapasztalat szerint sokan érdeklődnek a legújabb underground elektronikus zenei trendek iránt.

S ami fontos még: a fellépőknek is nagyon tetszett a sorozat. Benji B például, aki a BBC-n vezet zenei rádióműsort, az éterben is hosszan megemlékezett a Budapesten töltött estéről. De a többiek is jól érezték magukat – ez mindig sugárzott a színpadról. Vagyis: nemcsak a hangzás a jó az A38-on, a budapesti közönség is nagyon hálás tud lenni, ha akar.

És akar. Amellett, hogy kialakult valamiféle Real Your Nature-törzsközönség, Cadik sok új arccal is találkozott a partikon. Talán azért is talált ilyen pozitív fogadtatásra, mert a tavaly szeptemberben útjára indult sorozatban főleg Budapest-szűz művészek léptek fel. Itt volt az amerikai Nosaj Thing, Oddateee és Bleubird is, az osztrák The Clonius, a holland Cinnaman, a brit Marie Anne Hobbes, a Virus Syndicate, Ikonika, a szintén a szigetországból érkező Instra:mental, Breakage és Loop Haunt, de a francia Debruit is megmutatta a budapesti éjszakának, amit a jelenkor elektronikus zenéiről tudni kell.

Vagy legalábbis: érdemes.

Zene és vizuál: delejes hangulat
Zene és vizuál: delejes hangulat
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.