Gólyalábon
A rendszerváltozás előtt főképp a nyíregyházi Szárnyas Sárkány Hetének rendezvénysorozatán mutatkoztak be az utcaszínházi társulatok a maguk gólyalábasaikkal, akrobatáikkal, bábosaikkal, énekeseikkel, ám bő másfél évtizede mindennapos fellépői lettek a köztéri rendezvényeknek. Szász Zsolt (ahogy egyszer írták róla: ünnepszerző, amúgy bábtervező, rendező, színész) a Szárnyas Sárkány Hetének művészeti vezetőjeként egyszer azt nyilatkozta: az utcaszínház a szabad megnyilatkozás terepe, ezért diktatúrában nem is igazán működik. Hozzátette még: egyik legfontosabb értéke, hogy nem lehet stíluskeretek közé szorítani, több műfaj keveredik benne, a színészet, az ének, a tánc és az akrobatikus ügyesség.
És igen. A szerény, de sokrétű, szabad és őszinte utcaszínház immár otthont talált a világot jelentő aszfalton, füvön, mezőn, városi zegzugban. Rajongókat szerzett a Művészetek Völgyében, a Sziget Fesztiválon, a Mesterségek Ünnepén is, de ott lesz a május 22-én és 23-án a szegedi Hídivásáron is. A Belvárosi Hídon a zenészek, táncosok és egyéb színházak mellett ezúttal a Szárnyas Sárkányok nevű társulat is szórakoztatja az egybegyűlteket, mégpedig két produkcióval.
„Zenés, interaktív utcaszínházi genezistörténet, pantomimmel, gólyalábbal, szófecsérlés nélkül...” Így ajánlják a Nem esik messze az alma a fájától című etűdsorozatukat, amelyben többek között Ádám és Éva, Tell Vilmos, Hófehérke és a gonosz mostoha almája is előkerül. E mellett Szent György és a sárkány klasszikus történetét is feldolgozták „minden szájtáti kurtalábú örömére” , két gólyalábas óriásbáb, valamint a narrátor és a közönség részvételével, élőzenei kísérettel.
A Szárnyas Sárkányok-csoport 2006-ban alakult, a már említett Szárnyas Sárkány Hete elnevezésű nyírbátori utcaszínházi fesztiválra.
A társulat tagjai alternatív színházi csoportokban is megfordultak, de van köztük bábos, táncos, zenész, sőt két színháztörténész is. Olyan zenészek, bábosok, táncosok, színészek, akik a commedia dell’ arte, az utcaszínházas hagyományok, az alternatív színházi kísérletek, és az újcirkusz eszközeit felhasználva készítik előadásaikat. Melyekkel olykor külföldön is megfordulnak, de jártak már a Vidor Fesztiválon is, ahol 2009-ben elnyerték a legjobb utcaszínházi előadásnak járó Pierrot-díjat.
Info: http://www.hidivasar.hu/
Top 5
1. Omló tornyok
Az első pesti gyárszínház előadása Márkus rita versei alapján készült. Bemutató május 17-én este nyolckor a Bakelit Multi Art Centerben.
2. Oidipusz-temetés
Szophoklész darabja utoljára május 18-án este hétkor látható a nemzeti Színház Gobbi Hilda Színpadán.
3. Farkasok és bárányok
Osztrovszkij a radnóti Színházban május 18-án este hétkor Almási évával és Csányi Sándorral.
4. Varázsfuvola
A Magyar Állami Operaház előadása május 20-án este hétkor a Vígszínházban.
5. Faun
Duda Éva társulatának táncelőadása május 19-én este hétkor a nemzeti Táncszínházban kerül színre.