Bontsuk föl!
Az aszúk kóstolásának egy titka van: el kell kezdeni. Aki csak nézegeti a polcon, nem tudja meg, mit ért a nemzetközi borvilág a természetes édes bor fogalmán, soha nem tapasztalhatja, milyen mesésen gazdag virágillat, sokszínű gyümölcsösség és az édességnek hányféle árnyalata van itt palackba zárva. Töltsük pohárba!
A Béres Szőlőbirtok aszújának névadója egy miocén kori ősszőlő, a Vitis Tokajensis. Levelének sok millió éves lenyomatát Erdőbényén találták meg, ott, ahol a bor alapját adó hárslevelű és furmint szőlő is termett. Az ital női kéz munkája, Bárdos Sarolta szakértelmét dicséri.
Aki kóstolta már, milyen bort ad a Mád környéki Szent Tamás, a Birsalmás, a Nyulászó vagy a Betsek, nem fogja elfelejteni az ízét. Kezdjük a Nyulászó aszúval, rendkívül gazdag, nagyon hosszú utóízű, benne a tavasz bódító illatával.
A puttonyszám azt jelzi, mennyi aszúszem került egy gönci hordónyi (136 liter) borhoz. Ma Magyarországon három-, négy-, öt- és hatputtonyos aszút forgalmaznak. Az ennél nagyobb puttonyszámú bor az aszúeszencia, ami el fog tűnni, a szakemberek a tokaji termékpaletta szűkítését tervezik. Örüljünk hát a 2002-ből származó aszúeszencia intenzív birsalmás, akácmézes illatainak, a bor finom, fűszeres édességének.