Majdnem reménytelen
Ezen a helyzeten még az Operák könyve sem tud segíteni. Még az Operamesék sem. Till Géza operakönyve sem. Aki nem szerzi be magának a négykötetes Winkler Gábor ismertetéseket, annak fogalma sem lehet arról, amit a Metropolitanban előadnak. A mai könyvárakat figyelembe véve: már csak ezért is érdemes inkább a Művészetek Palotájába menni.
Rossini Armida című operájáról van szó, amely nem egy nagyon aktuális témát dolgoz föl, a keresztes háborút, illetve annak Tasso által megénekelt változatát. Csupa páncélos hős és boszorkány, akárhogy próbál az ember eligazodni a Goffredók, Rinaldók, Gernandók és Ubaldók között, egy idő után föladja. Pedig a szereplők között van még Astarotte, Armida szellemeinek vezére is. Már hallani a közönyösöket: eddig is egész jól elvoltunk nélküle, minek erőlködjünk.
Nem mintha ez valami nagyon eredeti álláspont volna. A világban vagy 150 évig nem játszották az Armidát, az 1817-es, egyébként sikeres bemutató után a következő említésre méltó előadás 1952-ben volt, amikor Maria Callas énekelte a címszerepet. Callas meg énekelhetett akármit, muszáj volt meghallgatni.
A helyzet egy kicsit most is hasonló, csak a főhőst ma Renée Flemingnek hívják. Mindenféle értelemben főhős, ő lesz a címszereplő boszorkány, és csakis miatta tűzték műsorra a darabot. Mert nagy szoprán nélkül nincs Armida. Annyira szadisztikus kedvében volt Rossini, amikor az operát írta, hogy nagyon kevés énekes hajlandó a nyilvánosság elé állni ezekkel a szólamokkal. És a nyilvánosság is megválogatja, kinek a kedvéért vág bele a kalandba. Renée Fleming viszont bizonyított: 1993-ban már elénekelte Armidát. Az ő énektechnikáját dicséri, hogy tizenhét év múlva még képes elénekelni a szerepét; okosságát, ízlését és fontosságát pedig az: keresztülpofozta a Metropolitan vezetőségén, hogy egy ilyen több szempontból is veszedelmes operát műsorra tűzzenek. Nekünk nincs más dolgunk, mint kockázatmentesen hátradőlni a székben.
Rossini: Armida
A metropolitan opera a művészetek Palotájában (élő közvetítés magyar feliratozással).
május 1-je, este hét óra
Top 5
1. Richard Wagner: Trisztán és Izolda Műhelybeszélgetés a június 1-jei előadás előtt a Művészetek Palotája Lépcsőtermében április 28-án délután fél hatkor.
2. Mesterművek, érdekességek Bartók, Beliczay, Haydn, Schubert műveit játssza Hargitay Imre (zongora) április 28-án este hatkor a Bartók Emlékházban. (Budapest II., Csalán út 29.)
3. Orvosok a zenében címmel tartanak koncertet a Rátkai Márton Klubban (Budapest VI., Városligeti fasor 38.) április 19-én este hatkor.
4. Pannon Filharmonikusok, cotton club singers közös koncert (vezényel: Vass András) a Pécsi Tudományegyetem aulájában április 29-én est fél nyolckor.
5. Kakaókoncert A Budapesti Fesztiválzenekar az együttes székházában (Budapest III., Selmeci utca 14–16.) május 2-án délután fél háromkor. A műsort vezeti: Fischer Iván.