Már fiatalon bölcs volt
A szerkesztők – Ferch Magda és Ormos Mária – elsőrangú szerzőgárdát toboroztak, hogy az utókor méltó módon adja meg a tiszteletet a két és fél esztendeje elhunyt tudósnak, a múlt század második fele egyik meghatározó történészének.
Az egyik legfontosabb írás az 1945–1946-os béke-előkészítési munkálatokról szól. Ebben Romsics Ignác megállapítja, hogy az előkészítés folyamatában aktív szerepű Kosáry „…realista hangvétele és a határkérdést illető igen mérsékelt várakozása kiáltó ellentétben állt a közvélemény megalapozatlan reményeivel”. A hangvétel – napjainkban tudjuk igazán – realista voltát fényesen igazolja az az 1946 februárjában született húszoldalas szöveg – egyebeken kívül ezzel a félmondattal: „…nem ajánlatos azon gyakori magyar hibát elkövetni, hogy (bármily indokolt) az érzelmeket a külpolitikával összekeverjük…” –, amit a szerkesztők szerencsés kézzel illesztettek a kötetbe.
Más tanulmányok Kosáry egyetemi éveiről szólnak (Lator László), az ötvenes évek megpróbáltatásait, a történész mellőzését, börtönéletét elevenítik fel (Walleshausen Gyula, Kende Péter, Fejtő Ferenc), az akadémiai elnökké választásának történetét, majd az elnöki ciklusok teljesítményét idézik (Berend T. Iván, Halász Béla, Marosi Ernő) vagy éppen a „tudósagy” sajátosságairól szólnak (Gulyás Balázs).
Hanák Gábor terjedelmes írása higgadtságán kívül azért érdemel különös figyelmet, mert bőséggel idéz Kosáry önéletrajzi jellegű megnyilvánulásaiból a fiatal történész hadifogságáról, az érett férfi 1956-beli tevékenységéről, az utána következő megtorlásról s arról, hogy a megpróbáltatásokat türelemmel, méltósággal lehet és kell elviselni. Kosáry nem egyszer hangsúlyozta annak fontosságát: „Az ember nem sértődhet meg a világtörténelemre.”
Tisztelegnek a tudós előtt jeles külföldi pályatársak is, a kötet bevezetőjeként pedig az Akadémia jelenlegi és előző elnöke (Pálinkás József és Vizi E. Szilveszter) méltatja e tisztségbeli elődjük életművét.
A kötet függeléke Kosáry Domokos munkáinak – magyar és más nyelvű köteteinek, tanulmányainak, beszédeinek, interjúinak (köztük évtizedek alatt kéttucatnyival lapunkat tisztelte meg) – majdnem félszáz oldalnyi jegyzéke. A hasonló terjedelmű képválogatás első darabjai a szülői környezetet, a gyermekkort idézik elénk, a legutolsókról pedig már a legtöbbünktől ismert, ezüsthajú professzor tekint a világra.
Hommage à Kosáry Domokos, Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia, 406 oldal, 5900 forint