Hogyan élt Jókai?
Idén május 5–6-án rendezik a tóparti üdülővárosban a hagyományos Jókai-napokat, erre az alkalomra kívül-belül megújulva várja majd a látogatókat az 1870-ben épített ház. Az emlékmúzeum más lesz, mint korábban volt, ugyanis nyugat-európai mintákra alapozva (Balzac-ház, Goethe-emlékház) azt mutatják be, hogyan élt (élhetett) a házban az író, milyen enteriőr vette körül.
Ha majd belépünk az első terembe, ott Jókai „hazaérkezését” rekonstruáltuk: csomagokat, bőröndöket, köpenyeket, esernyőket és más személyes tárgyai szemlélhetőek meg. De lesz egy hajókürt is, jelképezve, hogy az író gyakran hajóval érkezett Füredre.
Jókai Mór felesége, Laborfalvi Róza konyháját is berendezik korabeli eszközökkel, az étkezőben pedig az asztal megterítve áll majd; az étkészletet a tervek szerint a herendi porcelángyár biztosítja. Külön terme lesz az „aranyembernek” is: Jókai Mór Balatonfüreden írta ugyanis Az aranyember című regényét.
Május végén a Jókai Emlékmúzeummal átellenben lévő Vaszary-villát is felavatják, több képző- és iparművészeti kiállítással. A hajdanán Vaszary Kolos hercegprímás tulajdonában álltműemléki épületben, a Vaszary Galériában 730 négyzetméternyi kiállítótér lesz, ezenkívül hangversenytermet, könyvesboltot és kávézót is berendeznek. A hasznos terület több mint kétezer négyzetmétert tesz majd ki.