Értékálló művek más galaxisban
Már az áprilisi Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon bemutatják azt az elektronikus olvasót, amelyet egy fiatalokból álló berlini tervezőcsapat fejlesztett ki és alkalmaz a magyar piacra a TXTR nevű vállalatnál. Kereskedelmi forgalomba nyár végétől vagy ősztől kerülhet, ára egyelőre a nálunk már kapható olvasókéhoz lesz hasonló (70 ezer forint körüli). A YouTube-on elérhető filmismertető alapján könynyen használható, intelligens készülékre számíthatunk, amelyről a világhálón vásárolni is lehet. A közelmúltban alakult eKönyv Magyarország Kft. fogja árulni ugyancsak áprilisban nyíló webáruházában, amelyet akár mobiltelefonról is el lehet majd érni.
Az új, e-könyvekre szakosodott kereskedelmi vállalkozást a hazai könyvpiac két jelentős szereplője, a Líra és a Bookline alapította. A Líra részéről delegált ügyvezető igazgató, Weiler Péter – aki a Bookline vezetőjével, Starc Ákossal együtt tölti be ezt a posztot –, úgy véli, beköszöntött az a korszak, amikor már évről évre jelentős arányban fog nőni az e-könyvek iránti kereslet Magyarországon is, tehát érdemes befektetni ezen a területen. Noha a használatban levő elektronikus olvasók száma még viszonylag kevés – mintegy 5 ezer körüli lehet –, ennél jóval többen olvasnak könyvet a világhálón nálunk (számítógépen, laptopon). Jövőre már négyszereződhet-ötszöröződhet a szemkímélő olvasókészülékek száma, ami akár évi 200 ezer ekönyvvel bővítheti a forgalmat.
Az ügyvezető lapunknak elmondta, tárgyalnak a könyvkiadókkal, több szerződést már meg is kötöttek velük. Külföldi szerzők esetében bonyolultabb a helyzet, esetükben ügynökségekkel kell megállapodniuk. Az első időszakban főként szöveges, kevés ábrát tartalmazó, de mindenképpen értékálló műveket akarnak hozni a hazai e-könyv-piacra, szépirodalmat, bestsellert, nonfiction-t egyaránt. Német és angol nyelvű könyvek mellett természetesen magyarokat. Terveznek klasszikus irodalmi sorozatot is, amelyhez persze technikailag konvertálni kell a művek szövegeit. Ezt és a fájlok tárolását – és ami igen fontos: titkosítását – egy másik németországi partner végzi.
Ami az eKönyv Magyarország várható árait illeti, az igazgató általánosságban megjegyezte: azokat a kiadók, a céggel konzultálva határozzák meg. Nem célszerű 2000 forint fölé menni művenként, és kevesebbet kell kérni, mint a hagyományos könyvekre 15-20 százalék kedvezményt adó Bookline. Véleménye szerint átlagosan 30-50 százalékkal lesznek olcsóbbak e-könyveik a nyomtatott változathoz képest. Az árképzést persze befolyásolja, hogy az e-könyvekre egyelőre nem vonatkozik az ötszázalékos áfakedvezmény, amelyet az Európai Bizottság már lehetővé tett ugyan, de a hazai törvényhozás még nem rendelt el. Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése igazgatója erről megjegyezte, amint a választások után beiktatják az új parlamentet, ismét indítványozni fogják a kedvezményes adózás kiterjesztését az e-könyvekre is.
Sok mindent egy helyen
E-könyveket, képeket, hangoskönyveket, térképeket, archív felvételeket is árul hamarosan a Kossuth Kiadó oldala. A honlaphoz olyan olvasókészüléket is forgalomba hoznak, amelyben MP3-lejátszó, érintőképernyő és kézírásfelismerő szoftver van. Kocsis András Sándor elnök-vezérigazgató tájékoztatása szerint a megvásárolható e-könyvek között egyaránt megtalálható majd szak- és szépirodalom, valamint publicisztika.