Nincs megállás
Furcsa érzés volt: utoljára 73-ban jártunk az akkori Szovjetunióban, úgymond belenéztünk a nagy vörös valóságba a nyugat-európai turnénk után. Akkoriban óriási élmény volt kijutni nyugatra, a vasfüggönyön túlra. Nekem még ma is összerándul a gyomrom, ha áthajtok a határon: vajon mikor jönnek a vámosok?
Harmincegy éves volt, amikor nyertek a montreaux-i fesztiválon.
Ez volt az a kaszinó, amelyik pár nappal később, Frank Zappa műsora közben leégett. – A legnagyobb amerikai big bandekkel léptünk fel, a koncert után hullafáradtan mentünk haza – meséli. A hotelszobában hajnali háromkor kaptuk a hívást, hogy hé, Sanyi, nyomás viszsza, elsők lettetek! Egy évre rá immár „rutinosabban” fogadtuk a San Sebastian-i fesztivál közönségnagydíját. Akkor aztán beindultak a dolgok, jöttek a lemezek, fellépések és díjak. 82-től 95-ig például 17 telt házas koncertet adtunk a Budapest Sportcsarnokban–Sportarénában.
A külföldi elismeréseket itthoniak is követték, megkapta a Lisztdíjat és a Kossuth-díjat is. – Ha mérleget csinálnék a pályámról, biztosan az elsők közt említeném, hogy sok fiatalt segítettem elindulni, érvényesülni a zenei pályán – jelenti ki. – A zenekar 1957-es megalakulása után lázasan kerestünk olyan anyagot, lemezt, kottát, amit a műfaj megismeréséhez felhasználhattunk volna. Még ma sem értem, hogy az akkori neves muzsikusok miért zárkóztak el tőlünk. Soha, semmit sem kaptunk. Megfogadtam, ha egyszer a szakma mesterei leszünk, a fiataloknak minden létező segítséget megadok! A Benkó Dixieland Band minden lemezét, hangszerelését, filmfelvételét bármelyik kezdő megkaphatja, a Benkó Klubban felléphet velünk együtt, kipróbálhatja, hol tart. Élnek is ezzel sokan.
Tudományos és a zenei élete elválaszthatatlan. Műszaki egyetemi előadói gyakorlatát felhasználva dzsesszoktató műsorokat dolgozott ki, az Országos Filharmónia szervezésében hosszú éveken át évente mintegy ötvenezer 18 év alatti gyereknek tartanak órákat. – Különös sikernek tartom, hogy egyik első előadásunkat New Yorkban egy néger iskolában tarthattuk több száz gyereknek. Magam is éreztem a helyzet furcsaságát: New Orleans zenéjét egy szőke európai tanítja a fekete lurkóknak.
Harminc évig dolgozott a Benkó Karácsonyi Mise megalkotásán.
– Az elhatározás lényege az volt, szülessen meg a mű kollektív alkotói folyamat eredményeképpen – mondja. – A zenekar tagjai részére pénzdíjas pályázatot hirdettem a mise egyes dalainak megkomponálására. Végül több mint 200 pályamű közül választottunk ki 18 dallamot. Olyan transzatlanti művet akartunk, melyben New Orleans általunk képviselt zenei hagyományát és a történelmi európai nagyegyházak évszázadok alatt kialakult misegyakorlatát egyesítjük.
Hetvenéves lettem
Benkó Dixieland Band-koncert ű
Helyszín: Művészetek Palotája
Időpont: április 8., este fél nyolc