Olvasókörök gyerekekkel a leszakadás ellen
A romák és más kisebbségek helyzetével foglalkozó romániai központ honlapján (http://policycenter.eu) olvashatók részletek a 2008-ban kezdődött Olvass velem! elnevezésű rendezvényekről. Hasonló program indul a jövő hónaptól Magyarországon. Munkanélküliségtől leginkább sújtott, leszakadó településeken szerveznek összejöveteleket második-harmadik osztályos iskolásoknak. Együtt olvasnak, játszanak, báboznak velük. –Ezek a 8–9 éves gyerekek az iskolában már gyakorolják a hangos olvasást, és bizonyára kedvtelve fognak fölolvasni népszerű színészek, zenészek, írók, tévés személyiségek társaságában, különféle szerepekre bontva a történetben előforduló figurákat – mondja László Flóra, a program OSI-koordinátora. Rögtön hozzáfűzi: fontos, hogy megnyerjék a helyi pedagógusok, de még inkább a szülők támogatását, ösztönzését is ehhez, hiszen ők erősíthetik meg a gyerekekben azt a meggyőződést, hogy a könyv, az olvasás nemcsak fontos, de jó dolog is. Ezért minden alkalommal megpróbálják bevonni a szülőket, és alighanem számíthatnak is rájuk, mert sokan közülük, sajnos, munkanélküliek.
Sebők Marcell, a programhoz társuló Litera.hu irodalmi portál munkatársa megjegyzi, a gazdaságilag leszakadó térségekben, főleg falvakban a tévé maradt az egyetlen kulturális csatorna. Itt a könyv, az olvasás lehetőségei minimálisra zsugorodtak. (Tegyük hozzá: a legfrissebb adatok szerint a szegény sorsú gyerekek mintegy 60 százaléka falvakban él, köztük jóval nagyobb a cigányok aránya, mint az összlakosságban.) A szervezők tenni akarnak azért, hogy ne nyíljon még szélesebbre a kulturális olló, és ehhez segítségül hívják a szélesebb társadalmi felelősségvállalást is. A kulturális közszereplők fölkérése mellett helyi közösségek kialakulását, megerősödését és az egymás iránti elfogadás erősödését várják a kezdeményezéstől. Az utóbbit segítheti elő egyebek mellett, hogy minden alkalommal cigánymeséket is programba iktatnak. Idén tizenöt összejövetelt szerveznek központilag országszerte –például Tiszabőn, Alsózsolcán, Rózsafa-Nagypetenden, Miskolc-Bulgárföldön –, és azt remélik, ezek az alkalmi „együtt olvasó körök” maguk folytatják a programszervezést, meghívnak más „jeles embereket”, esetleg némi központi segítséggel.
A kampány elindítói nemcsak a köz felelősség vállalására, hanem szolidaritására is számítanak. Az egyik legnagyobb hazai könyvkereskedő cég, a Libri, továbbá a Magvető, a Pozsonyi Pagony és a Vince Kiadó azért csatlakozott a kezdeményezéshez, hogy a felolvasásokon könyvadományokat helyezzen el, létrehozva vagy bővítve egy-egy kis helyi könyvtárat. Ehhez bárki társulhat: gyerekkönyvekből máris várnak magánadományokat öt budapesti gyűjtőponton: a Gödör Klubban, a Trafóban, az A38 Hajón, a KINO-ban és a Millenárison.
Az Olvassunk együtt! helyi programjai április 20-án kezdődnek, nyárig öt, ősztől decemberig tíz alkalommal találkoznak gyerekek, szülők és vendégek.