Klipből film

Az egykori kliprendezők közül csak keveseknek van kellő kitartása végigfutni a nagyjátékfilmes távot.

Az ügyben, hogy Spike Jonze dolgos szakember-e vagy gyakorló zseni, a nemzetközi filmvilág berkeiben már 1999-ben lefolytatták a nyomozást. Gyors lefolyású, egyértelmű eredményt hozó eljárás volt, melynek során a döntő tárgyi bizonyítékot A John Malkovich-menet című filmje jelentette. Jonze azóta is megmaradt a kényes ízlésű publikum zsenigyanús kedvencének, akin komoly kliprendezői múltja éppoly jól áll, mint „a kortárs mozi fenegyereke” címke; mindkettőt ugyanazzal a (jól csak nehezen utánozható) laza testtartással viseli.

Fenegyerekstátuszát a közelmúltban egy Amerika-szerte széles körű szeretetnek örvendő mesekönyv adaptációjával erősítette meg: az Ahol a vadak várnak (minálunk friss DVD-megjelenés), bár nagyon magas benne az egy négyzetméterre jutó szőrmókok száma, a főszerepet pedig egy fotogén kiskrapek alakítja, Jonze-hoz méltóan megtévesztő darab.

Első pillantásra ártalmatlan meskete egy kisfiú és képzeletbeli baráti körének közös kalandjáról, közelebbről viszont szépítgetés nélküli helyzetjelentés a gyermeki elme megzabolázhatatlan működéséről.

Az egykori kliprendezők közül csak keveseknek van kellő kitartása végigfutni a nagyjátékfilmes távot; nem ritka, hogy filmrendezés címszó alatt is klipet készítenek, egy filmen belül több tucatot is. Ennek az iskolának alighanem McG és Michael Bay a legkelendőbb képviselője; egy kisebbfajta apokalipszis vagy egy nagyobbacska robotinvázió meg sem kottyan e két vizuálisan felvértezett szakembernek: már több ízben is kérelmezték, hogy legalább a vérnarancsszínű naplementéiket elszámolhassák jellemábrázolásként.

Velük szemben Jonze és pályatársai, elsősorban David Fincher, Michel Gondry, Anton Corbijn, Mike Mills és Mark Romanek képviselik a komolyan vehető klipes múltúak krémjét, akiken nemcsak a Sundance-fesztivál független filmes szakosztálya, de Hollywood is rajta tartja a szemét.

Gondry épp most fejezi be első képregényfilmjét (Green Hornet), Corbijn Olaszországban forgat George Clooney-val (The American), Romanek pedig arról (is) nevezetes, hogy nem ő rendezte meg a nemrég bemutatott Farkasembert, pedig néhány nappal a forgatás előtt még az ő neve szerepelt a rendezői széken.

Van, hogy az is érdem, ha sikerül lekerülni egy stáblistáról.

Top 5

1. Film: A sötétség határán

Mel Gibson újra zsaruszerepben: először lő, aztán se kérdez.

2. Film: Bibliothéque Pascal

Hajdu Szabolcs filmje tarolt a Filmszemlén, és Berlinben is oda voltak érte.

3. Film: Testvérek

A Testvéred feleségét... című dán drámát Jim Sheridan dolgozta át hollywoodi felkérésre.

4. DVD: Az előléptetés

John C. Reilly és Seann William Scott vígjátéki küzdelme a céges előléptetésért.

5. DVD: Szélhámos fivérek

Adrian Brody és Mark Ruffalo szélhámosok. Rachel Weisz örökösnő. Kaland, komédia, kemény kalap és románc Riann Johnson filmjében.

Ahol a vadak várnak.
Ahol a vadak várnak.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.