Gramofonok az interneten

Eddig legfeljebb Nagy Endrétől és kortársaitól, esetleg a kutatóktól tudhattuk, mi zajlott a századforduló környékén a pesti kabarékban, orfeumokban. Március 17-től azonban már fültanúi is lehetünk mindennek.

A Neumann Nonprofit Kht. jóvoltából tegnap elindult a Gramofon Online nevű internetes szolgáltatás, amelynek keretében több mint kétezer régi gramofonfelvétel vált elérhetővé.

A Neumann Nonprofit Kht. által üzemeltetett Nemzeti Audiovizuális Archívum különgyűjteményének céljai között szerepel, hogy az internetező nagyközönség korlátozás nélkül, ingyen férjen hozzá a Magyarországon készült gramofonfelvételekhez. Egyelőre döntően az 1906–1916 közötti felvételek váltak elérhetővé a www.gramofon.nava.hu oldalon. Mintegy kétezer hallgatnivaló dokumentum az 1962-ig készült ötvenezer, 78-as fordulatszámú rekordból, ám már így is hiánypótló a kezdeményezés. Az adatbázisban előadókra, szerzőkre, műfajokra, évszámokra és gyártókra, kiadókra is kereshetünk, a regisztrált felhasználók kommentálhatják is a hallottakat. A lemezgyűjtők pedig segíthetnek az archívumépítésben: megoszthatják és rendezhetik a felvételeket.

– Akkor győződtem meg arról, hogy a gramofonarchívumot tető alá kell hozni, amikor elolvastam egy tanulmányt arról, az elmúlt húsz huszonöt évben milyen kezdeményezések voltak ez ügyben, és hogyan nem lett az egészből végül semmi – mondja Kitzinger Dávid. A Neumann ügyvezető igazgatója szerint a Gramofon Online nagyszerűsége főleg abban áll, hogy az eddig láthatatlan, csak a szakemberek, gyűjtők által ismert dokumentumhalmaz mostantól bárki számára hozzáférhető. Az oldal tehát egyszerre szolgálja a kutatást és a terjesztést. Hozzáteszi: ez nem olyan nagy csoda, hisz épp erre jött létre a gramofon, amely saját korának egyik legfontosabb médiuma volt, mondjuk a nyomtatott lapok és a filmhíradók mellett. A rádió előtti korszakban a tömegszórakoztatásnak is ez volt a legfontosabb platformja. – Most pedig a mai kor legfontosabb médiuma, az internet közegébe helyezzük vissza a gramofont – így Kitzinger.

Majdnem ötven éve, 1962 óta nem adnak ki gramofonlemezeket Magyarországon, a lejátszók is eltűntek, a műfaj hiányzik a köztudatból. A weboldalon keresztül azonban mindenki megtudhatja, miképp értelmezték a századforduló környékén a pajzánságot, mit jelentett akkoriban az irónia, min nevettek, mire mulattak a monarchia polgárai.

Egyelőre két magángyűjtő, Kurutz Márton és KissGábor Zoltán kollekciójának egy részét digitalizálták, a legritkább, legnehezebben elérhető darabokat, de a munka folytatódik, és további gyűjtők jelentkezését is várják, hogy az archívum bővülhessen. Egyébként annak, hogy éppen az 1906–1916 közötti lemezekkel kezdték, szerzői jogi okai is vannak: ebből a korszakból találták a legtöbb szabadon felhasználható művet. De eljön majd a pillanat, amikor a századelős kupléktól, kabaréktól az akkoriban slágerré vált katonadalokon keresztül eljutnak az ötvenes évekbeli mozgalmi indulókig, tánczenékig.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.