Fényépítők a messzi északon
A lámpáknak és egyéb fényforrásoknak különös művészi kultuszuk is van északon. Az épületek, de a lakások beltereinek tervezésekor ugyanúgy vizsgálják a természetes, mint a műfény hatásait, egy lakberendező csak döbbenten nézne, ha azt kérné tőle valaki, hogy ne foglalkozzon a világítás tervezésével, hatásaival.
Anette és Mikael Hjortsberg több mint huszonöt éve foglalkozik a fényépítészet és a világítás nem is olyan egyszerű világával. A házaspár megosztja a feladatokat. Mikael inkább a külső világításokkal, az úgynevezett „fényépítészettel” foglalkozik, azaz nemcsak megvilágítja, nemcsak átfesti fénnyel az épületeket, tereket, hanem – úgy tűnik legalábbis – még a formájukat is alakítani képes, sőt szinte mozgásba is hozza őket.
– Főleg ünnepi alkalmakkorvan a legnagyobb igény a munkámra. Ilyenkor nagyobb 10-12 fős teamre van szükségem. Dolgoztam már sok helyütt, Düsseldorfban, Athénban, Torontóban, Bostonban, Luxorban és utoljára Moszkvában is. A legszomorúbb akkor vagyok, amikor valami füstbe megy – mondja Mikael Hjortsberg, aki azt is bevallja: még az is fájdalmasan érintette, hogy a kuvaiti háború miatt végül nem tudta elkészíteni Szaddám Huszein palotáinak automatikus fényjátékát.
Persze Svédországban is dolgozik, most például egy nagy malmői projekten. A városban 97, autópálya fölött átívelő híd van. Az önkormányzat megbízásából színes fénnyel „építi át” őket, úgy, hogy a hidak minden este máshogy nézzenek ki.
Felesége, Anette viszont a belső terek fénymestere. – Számomra természetes, hogy egy berendezett helyiség kizárólag a fényvariánsok segítségével nagyon sokféle szerepet és megannyi hangulatot kaphat – mondja. A miniatűr spotreflektorok, a halogének forradalmasították a munkáját. Szebbé tették a fényt és pontosabbá az irányíthatóságot. A lámpák formatervezését a legjobb tervezőkre bízza. Csak egyedi darabok vannak a műtermében. Az izzók kiválasztása az ő feladata: ismerve a helyet, ahol a lámpa majd életre kel. Még az azonos erejű fehér fényeknek is lehet különféle üzenetük. Izgalmassá is tehetünk vele egy céltárgyat, vagy épp andalító nyugalmat árasztóvá. Ahány fényvariáns van egy szobában, annyi mindenre használható a helyiség – magyarázza a fényművésznő.
Azt mondja, bárki kipróbálhatja, hogy igazat mond-e. Csak oltsa le a lámpát a szobájában, és két erős fényű elemlámpával „induljon vadászni”. Változtassa, variálja a magasságot, ütköztesse az irányokat, keresztezze a fénycsóvákat. Az izgalmak – azt mondja – garantáltak. Olyannak látja majd a szobáját –ígéri – mint még soha.